
W październiku br. rozpocznie się budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego.
Wały będą okalały zalewane miejscowości
- Wały cofkowe rzeki Odry przy rzece Myśli chroniące mieszkańców Chlewic i Porzecza zostaną skonstruowane w sposób nowatorski - powiedział PAP Maciej Humiczewski, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. - Do tej pory umocnienia tworzono wzdłuż rzeki. My wybudujemy dwa odcinki wałów, o długości 2,5 km, które będą okalały miejscowości i chroniły zabudowania przed wodą. Dzięki temu nie będziemy obudowywać obszarów, które mogą być naturalnymi terenami zalewowymi - wyjaśnił.
Mieszkańcy otrzymają rekompensatę
Nowe wały przebiegają przez prywatne tereny, na których nie ma budynków mieszkalnych. - Prowadziliśmy konsultacje społeczne, nie tylko dotyczące samej budowy wałów, ale też ich wpływu na warunki życia mieszkańców i na środowisko naturalne. Rozmawiałem osobiście z każdym, kogo ta inwestycja dotyka - zaznaczył Humiczewski.
Właściciele 34 nieruchomości, przez które przechodzi budowa, po wywłaszczeniu otrzymają kompensację za zajętą ziemię. - Wał w pewnych granicach przebiega przez działki i blisko zabudowań, co może utrudnić funkcjonowanie mieszkańców. Podjęliśmy decyzję o możliwej kompensacji poprzez budowę przejazdów przez wały, odnowienie furtek, płotów, bram wjazdowych czy wiat – wymienił.
Humiczewski powiedział, że zabezpieczane teraz tereny były regularnie zalewane wodami rzeki Myśli. - Zdarzało się, że gospodarze podczas powodzi nie mieli szansy na bezpieczne wyprowadzenie bydła hodowlanego. Zwierzęta zostawały na wyspach, do których nie można było dotrzeć. Woda zalewała nie tylko pola i łąki, ale też budynki. Były przypadki, że woda na polach stała przez 150 dni w roku, uniemożliwiając gospodarzom prace - dodał.
Dwa nowe, uszczelnione wały
Równolegle prowadzona będzie modernizacja polderu Marwickiego, polegająca na budowie dwóch wałów wzdłuż Odry o łącznej długości ok. 6 km. Projekt zakłada stworzenie obwałowań wraz z uszczelnieniem wałów przesłoną przeciwfiltracyjną. Dzięki tej inwestycji zabezpieczone zostaną miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz część Gryfina i znajdująca się w jej pobliżu Elektrownia Dolna Odra. Łącznie to obszar o powierzchni 1500 ha.
Jak podkreślił Humiczewski, realizacja projektu zwiększy efektywność ochrony przeciwpowodziowej, a cały system będzie zintegrowany i kompletny. Zakończenie tych dwóch inwestycji planowane jest na październik 2018 r.
Ogromny projekt retencyjno-przeciwpowodziowy
Inwestycja sfinansowana przez Bank Światowy obejmuje również rewitalizację Międzyodrza, czyli obszaru między Odrą Zachodnią a Regalicą, gdzie znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.
- Obecnie trwa postępowanie przetargowe dotyczące wyłonienia biura konsultingowego odpowiedzialnego za stworzenie koncepcji, analiz, ekspertyz oraz projektów rewitalizacji obszaru Doliny Dolnej Odry. Chcemy, by powstał projekt przyrodniczo-hydrologiczny obejmujący kilka tysięcy hektarów oraz kilkadziesiąt kilometrów kanałów - powiedział Humiczewski.
- Chcemy wykonać tu wyłącznie działania, które będą łączyły korzyść retencyjną i przeciwpowodziową z przyrodniczą. Wzmocnione zostaną groble okalające Międzyodrze. Planujemy renowację zabytków techniki i architektury, zamieszczenie kładek nad kanałami oraz wprowadzenie oznakowania turystycznego - zaznaczył Humiczewski. Pierwsze prace na obszarze Międzyodrza mają rozpocząć się z końcem 2018 r.
Inwestycje w woj. zachodniopomorskim to część Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. W latach 2016-2022 na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych w dorzeczach Odry i Wisły planowane jest wydanie ok. 1,2 mld euro. Środki pochodzą z Banku Światowego, a także Banku Rozwoju Rady Europy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu państwa. Realizacja inwestycji oznacza poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla 5,2 mln mieszkańców Polski. (PAP)