
Na łamach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Projekt regulacji z 20 lipca 2023 r. wprowadza odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektowanego rozporządzenia wyjaśniono, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dotyczącymi ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, sprzedaż końcowa paliwa stałego w gminach ma zostać zakończona 31 lipca br., a przyjmowanie wniosków lub wydawanie zaświadczeń mieszkańcom, gminy miały obowiązek prowadzić do 30 czerwca br.
- Na dzień 30 czerwca br. na składowiskach w gminach w dalszym ciągu pozostaje 64,3 tys. ton węgla, który został przez nie zakupiony od spółek Skarbu Państwa, podczas obowiązywania rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, istnieje ryzyko braku możliwości wprowadzenia do obrotu po 31 lipca 2023 r. węgla jeżeli jego parametry będą odbiegać od tych określonych w rozporządzeniu – czytamy.
Rozporządzenia ma zapewnić gminom możliwość wprowadzania do obrotu składowanego węgla, a rozporządzenia obowiązywałoby do dnia 31 grudnia 2023 r. W uzasadnieniu do rozporządzenia z kolei podkreślono, że bez wprowadzenia odstępstwa pod znakiem zapytania staje sprzedaż węgla opałowego przez podmiot LW Bogdanka, ze względu na zawartość siarki, która oscyluje na granicy dopuszczalności.
- Trzeba nadmienić, że LW Bogdanka jest jedyną kopalnią węgla we wschodniej części Polski i wniosła znaczny wkład w dostarczenie gminom węgla w tym rejonie Polski w minionym sezonie grzewczym, dzięki odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych – czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj: Groszek plus zamiast ekogroszek. Będą zmiany nazewnictwa paliw
Na stronach rządowych czytamy, że zgodnie z art. 6a ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, w przypadku wystąpienia na rynku „nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe”, minister właściwy do spraw energii w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu może na czas oznaczony do 24 miesięcy odstąpić od stosowania wymagań jakościowych.
Gospodarstwa domowe zużyły 8,670 mln mg węgla kamiennego w 2020 r. Z przeprowadzonych przez MKiŚ szacunków o zużyciu energii na dzień 31 grudnia 2020 r. w Polsce było 15 015 333 gospodarstw domowych, z czego 34,40% wykorzystywało węgiel kamienny w celach grzewczych.

Redaktor