Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

W Siemianowicach Śląskich rozpoczęto usuwanie niebezpiecznych odpadów

a+a-    Powrót       15 października 2019       Odpady   

W poniedziałek rozpoczęło się usuwanie ok. 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów, podrzuconych na teren Siemianowic Śląskich. Miasto rozpoczęło to działanie dzięki pierwszej w kraju rządowej dotacji, przyznanej na gruncie znowelizowanej ustawy o odpadach.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek, tego dnia o godz. 12. i 13. teren posesji w dzielnicy Michałkowice, gdzie nielegalnie zwieziono niebezpieczne odpady, opuściły dwie pierwsze załadowane nimi ciężarówki.

Odpady porzucone w poprzemysłowym magazynie

Proces wywożenia odpadów wcześniej skonsultowano z Państwową Strażą Pożarną, aby m.in. określić bieżące zabezpieczenie terenu, ze względu na normalnie prowadzoną w bezpośrednim sąsiedztwie działalność innych firm, a także pobliskie zabudowania mieszkalne.

Jak wynika z informacji miasta, chodzi o ponad 3 tys. ton płynnych, niebezpiecznych odpadów, podrzuconych do jednego z prywatnych poprzemysłowych magazynów w Michałkowicach. Koszt bezpiecznej wywózki i neutralizacji odpadów przekraczał bieżące możliwości finansowe gminy, a bliskość zabudowań mieszkaniowych powodowała potrzebę pilnego rozwiązania problemu.

27 mln zł dofinansowania

Z pomocą przyszedł art. 26a nowej ustawy o odpadach, na podstawie którego siemianowicki samorząd mógł złożyć wniosek o interwencję do premiera i wojewody śląskiego. Zapis ten brzmi: „W przypadku gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, właściwy organ podejmuje działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi”.

Na tej podstawie miasto otrzymało blisko 27 mln zł dofinansowania z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Śledztwo w sprawie nielegalnego magazynowania odpadów w Skarbimierzu (21 maja 2020)Śledczy znajdują kolejne nielegalne składowiska zw. z działalnością mafii śmieciowej (19 maja 2020)Akt oskarżenia przeciwko mafii śmieciowej (14 maja 2020)Zarzuty za nielegalne niebezpieczne odpady w Szołajdach (13 maja 2020)Wody to nie śmietnik. Reaguj! (11 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony