
© Aleksander
Urząd Miasta Sopotu pochwalił się w tym tygodniu realizacją jednego z etapów przygotowywania mapy strat ciepła oraz mapy zanieczyszczania światłem miasta. Mianowicie nocą w pierwszy weekend marca br. nad kurortem odbyły się loty, podczas których – jak podaje urząd – wykonano „kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych”. Zdjęcia wykonano specjalistycznym sprzętem(1). Nieprzypadkowy był wybór terminu operacji. - Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów – wyjaśniono w komunikacie prasowym miasta. Zdjęcia z nocnych lotów nad Sopotem można obejrzeć na stronie internetowej miasta(2). W jaki sposób będzie można skorzystać z map?
Awarie sieci ciepłowniczej i straty ciepła budynków będą zlokalizowane
Zdjęcia miasta wykonane kamerą termowizyjną posłużą do stworzenia mapy strat ciepła.
- Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. Jak zauważa, taka wiedza umożliwia działania, które nabierają szczególnego znaczenia w obliczu rosnących cen energii. Mapa będzie ponadto pomocna przy podejmowaniu decyzji o termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, będą mogli z niej skorzystać także mieszkańcy zastanawiający się nad ociepleniem swoich domów.
- Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery – dodaje wiceprezydent Skwierawski.
Za jasno czy za ciemno? Zarządzanie miejskim oświetleniem
Zarówno nadmiar oświetlenia nocą (tzw. zanieczyszczenie światłem), jak i niedostatecznie oświetlone miejsca w mieście są sytuacjami niepożądanymi. Zebrane dane pozwolą miastu zidentyfikować takie miejsca i co za tym idzie – skuteczniej zarządzać oświetleniem.
- Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego, poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski
Potencjał solarny i kondycja miejskiej zieleni
Poprzednie zdjęcia lotnicze Sopotu były wykonane latem 2022 r. Dzięki nim powstała już ortofotomapa Sopotu.
- Ortofotomapa jest złożona z wielu fragmentów zdjęć, tworzących spójną całość, która przedstawia widok miasta „z góry” - mówi Magdalena Cieślik, naczelniczka Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Sopotu. - Najnowsze dane (ortofotomapa pionowa, cztery fotoplany ukośne oraz dane 3D) w połączeniu ze sobą pozwalają uzyskać niemalże pełną informację na temat przestrzeni miasta. W ramach projektu zaktualizowane zostały dane z 2020 roku, powstały także Numeryczny Model Terenu i Numeryczny Model Pokrycia Terenu, które niezwykle precyzyjnie odzwierciedlają rzeźbę miasta. Oprócz tego opracowaliśmy też model 3D Sopotu i mapę solarną – dodaje.
Jak wskazano, z mapy korzystają geodeci, projektanci, urzędnicy oraz mieszkańcy planujący np. instalację paneli PV lu kolektorów słonecznych. - Aplikacja w trybie modelu 3D posiada funkcję symulacji zacienienia z podziałem na dzień, miesiąc i rok - wyjaśnia Magdalena Cieślik. - Osoby planujące zakup mieszkania będą mogły sprawdzić nasłonecznienie na poszczególnych piętrach. W serwisie znajduje się również mapa potencjału solarnego dachów budynków w mieście, obrazująca ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię. Mapa znacznie ułatwi optymalną lokalizację kolektorów słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych, a mieszkańcom Sopotu pozwoli na podjęcie decyzji o ich montażu - dodaje
Zebrane wtedy dane miały także na celu zbudowanie systemu do zarządzania zielenią w Sopocie. Jak wyjaśnia urząd, „podczas letnich lotów (czyli w czasie pełnej wegetacji roślin) poza zdjęciami lotniczymi i skaningiem laserowym, wykonany był dodatkowo skaning hiperspektralny”. - Pozyskaliśmy informacje, które pozwoliły nam określić nie tylko liczbę czy wysokość drzew w Sopocie, lokalizację pni czy rozpiętość koron, ale także ich skład gatunkowy i kondycję - dodaje wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. Sopocka mapa drzew ma być gotowa w marcu br.

Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy
1/ Naloty i mapy wykonuje MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy mają zostać dodane jako warstwy w systemie ObliView w pierwszej połowie kwietnia br.https://sopot.obliview.com/2/ Nocne loty nad Sopotem. Powstają mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem
https://www.sopot.pl/aktualnosc/10480/nocne-loty-nad-sopotem-powstaja-mapy-strat-ciepla-i-zanieczyszczenia-swiatlem