Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Nadzoru nad Realizacją Inwestycji PGW Wody Polskie
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Sosnowieckie Wodociągi kupiły nowoczesny pojazd do czyszczenia kanalizacji

a+a-    Powrót       14 grudnia 2018       Woda   

Blisko 3,3 mln zł zapłaciły Sosnowieckie Wodociągi za samochód do czyszczenia kanalizacji. Inwestycja zwróci się za mniej niż 5 lat. - Własny pojazd jest najlepszym rozwiązaniem – komentuje wiceprezes spółki Andrzej Majewski.

Zakup samochodu jest jednym z elementów realizowanego przez spółkę i miasto trzeciego etapu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Projekt oszacowany na ponad 80 mln zł - dostał 41,5 mln zł unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Pojazd może pracować osiem godzin bez powrotu do oczyszczalni. - Jest to możliwe dzięki zastosowanemu systemowi recyklingu, filtrującego wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do płukania kanałów - wyjaśnił wiceprezes Sosnowieckich Wodociągów Andrzej Majewski. - Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości w oczyszczalni i ponownego napełniania zbiornika czystą wodą. Trzeba też pamiętać, że roczny koszt wynajmu takiego pojazdu to mniej więcej 700 tysięcy zł, dlatego własny pojazd jest najlepszym rozwiązaniem – dodał.

To już czwarty pojazd tego typu w barwach Sosnowieckich Wodociągów. Najbardziej zaawansowany technicznie kupiono w 2011 r. za 2,4 mln zł - jest to samochód do czyszczenia sieci w zakresie średnic od 150 do 2000 mm. Najnowszy pojazd może czyścić kolektory sanitarne i ogólnospławne w zakresie 800 – 1500 mm, sieci kanalizacyjne i przepompownie.

Cała inwestycja Sosnowieckich Wodociągów obejmuje sześć kontraktów (trzy na roboty budowlane, jeden na dostawy i dwa na usługi): budowę 17 km kanalizacji sanitarnej (wraz z 5 tłoczniami ścieków, w tym trzema wyposażonymi w zbiorniki retencyjne) oraz ok. 4 km kanalizacji deszczowej (wraz z przepompownią wód deszczowych ze zbiornikiem retencyjnym). Według czwartkowej informacji miasta obecnie trwa budowa sieci kanalizacyjnej m.in. w rejonie dzielnic: Maczki, Ostrowy Górnicze, osiedla Bór i części Kazimierza Górniczego. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poradnik dla samorządów wyznaczających aglomeracje (11 września 2020)Taryfy wod-kan - dostępne aktualne wytyczne ws. wskaźników makroekonomicznych (06 sierpnia 2020)Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje (31 lipca 2020)14. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” w tym roku online i stacjonarnie (30 lipca 2020)Trwa nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (28 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony