Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Sygnity Forecasting: prognozowanie wytwarzania i zapotrzebowania na energię firmy Sygnity S.A.
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

Sposób na zwiększenie zdolności przesyłowych sieci energetycznych

a+a-    Powrót       18 stycznia 2016       Energia   

Zdolności przesyłowe sieci energetycznych zależą m.in. od pogody – im gorsze warunki, tym mniej prądu można przesłać daną linią. Grupa Tauron wdraża innowacyjny projekt, dzięki któremu możliwe jest maksymalne wykorzystanie przepustowości linii.

Na razie system DOL (dynamicznego obciążenia linii wysokiego napięcia) został wdrożony na obszarze działania gliwickiego oddziału spółki Tauron Dystrybucja, jednak w ciągu najbliższych dwóch lat będzie sukcesywnie wprowadzany na całym terenie działania spółki, która jest głównym dostawcą energii elektrycznej na południu Polski.

Wyznaczenie – jak mówią energetycy - dynamicznej obciążalności linii to jeden z najbardziej efektywnych sposobów zwiększenia zdolności przesyłowych. Chodzi o to, by w zależności od panującej w danym momencie pogody wykorzystać maksymalnie zdolności przesyłowe konkretnej linii. Do tego potrzebne są precyzyjne dane dotyczące warunków atmosferycznych.

Punkty pomiarowe zasilane wiatrem i słońcem

Aby mieć bieżące informacje o pogodzie, na liniach wysokiego napięcia zainstalowano 19 specjalnych punktów pomiarowych, składających się ze stacji pogodowej, urządzeń zasilających (czyli turbiny wiatrowej i panelu słonecznego) oraz modułu komunikacyjnego przesyłającego dane do serwera systemu komputerowego.

- W każdym punkcie pomiarowym mierzona jest temperatura otoczenia, prędkość i kierunek wiatru oraz nasłonecznienie. Na podstawie zebranych danych specjalistyczne oprogramowanie wylicza maksymalny prąd obciążenia dla każdej linii; dane są dostępne w systemie informatycznym i służą dyspozytorom w ich codziennej pracy – wyjaśnił w poniedziałek wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Janusz Kurpas.

Obliczenia związane z wyznaczaniem dynamicznej obciążalności linii polegają na wykonaniu bilansu cieplnego linii na podstawie aktualnych danych pogodowych oraz danych konstrukcyjnych linii. Obliczenia dokonywane są automatycznie, co 15 minut. Im większa częstotliwość obliczania, tym szybsza informacja o dostępnym zapasie pomiędzy aktualnym obciążeniem a obciążalnością dynamiczną linii, czyli maksymalną w danym momencie dopuszczalną wielkością przesyłu energii.

Lepsze wykorzystanie infrastruktury sieci

Energetycy wskazują, że główną korzyścią z wdrożenia systemu DOL jest efektywniejsze i bezpieczniejsze wykorzystanie infrastruktury sieci dystrybucyjnej, bez ponoszenia kosztów związanych z jej rozbudową. Jest to możliwe, ponieważ dzięki dostarczanym przez system danym ilość energii przesyłanej konkretną linią energetyczną można podnieść do dopuszczalnej w danym momencie wielkości.

Konieczność zwiększenia zdolności przesyłowych linii wysokiego napięcia wynika zarówno ze zwiększającego się zapotrzebowania odbiorców na energię, jak i nowych źródeł energii – wytworzony przez nie prąd również musi znaleźć się w systemie. Rozwiązaniem problemu jest przede wszystkim kosztowna i czasochłonna rozbudowa zdolności przesyłowych linii. Niezależnie od tego system zarządzania dynamiczną obciążalnością „od ręki” daje możliwość bardziej efektywnego przesyłu.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wkrótce ruszają zgłoszenia do rynku mocy (15 marca 2018)Praktyczne spojrzenie na klastry i spółdzielnie (07 lutego 2018)UE wzywa Polskę i kraje bałtyckie do integracji energetycznej (05 lutego 2018)30 mln zł z UE na przyłączanie do sieci inwestycji z OZE w Podlaskiem (30 stycznia 2018)Pierwszy projekt Polityki Surowcowej Polski (24 stycznia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony