Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT firmy c-trace Sp. z o.o.

Sprawa nielegalnego składowiska odpadów i pożaru trafiła do sądu

a+a-    Powrót       16 października 2019       Odpady   

Do olkuskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, którym prokuratura zarzuciła nielegalne składowanie odpadów w miejscowości Klucze–Osada (woj. małopolskie). W tym miejscu dwa lata temu doszło do pożaru, z którym walczyło ponad 250 strażaków.

W akcie oskarżenia, który olkuska prokuratura skierowała do tamtejszego sądu, dokonanie przestępstwa zarzucono trzem osobom - Monice K., Wojciechowi C. i Adamowi K. - poinformowała PAP we wtorek prok. Krystyna Durałek.

Z przekazanych przez prokuraturę informacji wynika, że wszystkim osobom postawiono w tej sprawie zarzut składowania odpadów, w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości powietrza, wody i powierzchni ziemi. Wskutek tego, jak wyjaśniła prokuratura, doszło do zanieczyszczenia powierzchni ziemi substancjami chemicznymi, m.in. ołowiem, cynkiem i kadmem. Za ten czyn oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

Osobny akt oskarżenia spowodowania zagrożenia pożarowego

Oprócz tego prokuratura zarzuciła Monice K. to, że sprowadziła bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru w Kluczach-Osadzie. W tej sprawie sporządzono osobny akt oskarżenia, a kobiecie grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Choć w pożarze nikt nie został poszkodowany, z ogniem walczyło 71 zastępów, czyli ponad 250 strażaków. Powierzchnię objętą ogniem szacowano na 7,5 tys. mkw., a materiały, które uległy zniszczeniu, to kilkadziesiąt tysięcy ton sprasowanych odpadów. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano mieszkańców okolicznych domostw z uwagi na znaczne zadymienie. Według relacji "Gazety Krakowskiej", w miejscu pożaru wciąż zalegają nadpalone śmieci. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podtrzymany wyrok ws. nielegalnego postępowania z odpadami (14 listopada 2019)Zabezpieczono kilkaset ton nielegalnie magazynowanych odpadów (23 sierpnia 2019)Mieszkańcy Olszewic alarmują: odpady ze stolicy są nielegalnie porzucane w nieczynnym wyrobisku (27 marca 2019)W Otmicach odkryto nielegalny skład odpadów (22 marca 2019)Powołany został zespół, który będzie kontrolował składowiska odpadów na terenie woj. łódzkiego (10 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony