Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C Eneris Surowce S.A.
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Sprawa nielegalnego składowiska odpadów i pożaru trafiła do sądu

a+a-    Powrót       16 października 2019       Odpady   

Do olkuskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, którym prokuratura zarzuciła nielegalne składowanie odpadów w miejscowości Klucze–Osada (woj. małopolskie). W tym miejscu dwa lata temu doszło do pożaru, z którym walczyło ponad 250 strażaków.

W akcie oskarżenia, który olkuska prokuratura skierowała do tamtejszego sądu, dokonanie przestępstwa zarzucono trzem osobom - Monice K., Wojciechowi C. i Adamowi K. - poinformowała PAP we wtorek prok. Krystyna Durałek.

Z przekazanych przez prokuraturę informacji wynika, że wszystkim osobom postawiono w tej sprawie zarzut składowania odpadów, w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości powietrza, wody i powierzchni ziemi. Wskutek tego, jak wyjaśniła prokuratura, doszło do zanieczyszczenia powierzchni ziemi substancjami chemicznymi, m.in. ołowiem, cynkiem i kadmem. Za ten czyn oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

Osobny akt oskarżenia spowodowania zagrożenia pożarowego

Oprócz tego prokuratura zarzuciła Monice K. to, że sprowadziła bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru w Kluczach-Osadzie. W tej sprawie sporządzono osobny akt oskarżenia, a kobiecie grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Choć w pożarze nikt nie został poszkodowany, z ogniem walczyło 71 zastępów, czyli ponad 250 strażaków. Powierzchnię objętą ogniem szacowano na 7,5 tys. mkw., a materiały, które uległy zniszczeniu, to kilkadziesiąt tysięcy ton sprasowanych odpadów. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano mieszkańców okolicznych domostw z uwagi na znaczne zadymienie. Według relacji "Gazety Krakowskiej", w miejscu pożaru wciąż zalegają nadpalone śmieci. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Śledczy znajdują kolejne nielegalne składowiska zw. z działalnością mafii śmieciowej (19 maja 2020)Zarzuty za nielegalne niebezpieczne odpady w Szołajdach (13 maja 2020)Dziewięć osób w areszcie w zw. ze składowaniem niebezpiecznych odpadów chemicznych (07 maja 2020)Akt oskarżenia za nielegalne składowanie odpadów w Lubelskiem (04 marca 2020)Policja udaremniła powstanie nielegalnego wysypiska w Zabrzu (20 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony