Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Stolica chce dofinansować wymianę pieców i przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej

Od 7 tys. do 20 tys. zł dopłaty będą mogli otrzymać warszawiacy na wymianę pieców oraz przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje ratusz. W budżecie na 2017 r. zaplanowano na ten cel ponad 23 mln zł.

   Powrót       15 grudnia 2016       Powietrze i klimat   

Projektem uchwały w tej sprawie zajmą się w czwartek stołeczni radni. Ratusz podkreśla, że modernizacja domowych pieców i kotłowni jest bardzo kosztowna, dlatego chce przyjąć uchwałę, która miałaby zachęcić mieszkańców do przeprowadzenia takich prac.

W projekcie uchwały radni wskazują, że na likwidację kotłów i zastąpienie ich przez nowe źródło ciepła opalane paliwem gazowym osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły otrzymać 7 tys. zł, natomiast wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy - 15 tys. zł. Z kolei wykonanie indywidualnego węzła cieplnego, z jednoczesnym podłączeniem obiektu do miejskiej sieci cieplnej, będzie wsparte kwotą 10 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych oraz przedsiębiorców - 20 tys. zł.

Miasto przekonuje, że oprócz przekazanych niedawno specjalistycznych radiowozów straży miejskiej, które mierzą jakoś powietrza w stolicy, to właśnie dotacje na wymianę pieców wpłyną na obniżenie niskiej emisji w Warszawie.

Radzimy sobie z transportem

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zapewnił, że miasto radzi sobie z zanieczyszczeniami komunikacyjnym. Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o benzo[a]piran, czyli związek szczególnie rakotwórczy, sytuacja w stolicy pozostaje bez zmian. - Ten związek pochodzi głównie ze spalania paliw stałych, które pochodzą bezpośrednio z pieców - wyjaśnił.

- W tym przypadku bardzo istotne jest to, żeby pamiętać, że ten związek jest do zbicia tylko i wyłącznie (...) poprzez likwidację źródeł emisji, czyli pieców - podkreślił Olszewski.

Dotacje będą udzielane ze środków budżetu m.st. Warszawy z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. W budżecie na 2017 r. zaplanowano na ten cel kwotę ponad 23 mln zł. Olszewski podkreślił, że jeśli zaistnieje konieczność sfinansowania dodatkowych działań, środki te będą mogły zostać zwiększone. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiedza to zdrowie, czyli kilka słów o badaniu jakości powietrza w Polsce (04 marca 2021)Władze Chin zezwolą w tym roku na niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza (26 lutego 2021)Polska pozwana przed TSUE za nieprzestrzeganie dyrektywy dotyczącej hałasu (19 lutego 2021)PAS wylicza mankamenty Czystego Powietrza (22 stycznia 2021)Smogowy ranking europejskich miast. Ilu zgonów można by uniknąć? (21 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony