Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Susza zbiera plon - masowo giną sosny i świerki

a+a-    Powrót       12 lipca 2016       Zrównoważony rozwój   

Z powodu suszy masowo giną sosny i świerki w różnych regionach Polski. Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi obszar zamierania tych drzew obejmuje ok. 3,8 tys. ha.

- Zamieranie sosny jest bardzo raptownym i intensywnym zjawiskiem. Objawia się nagłym obumieraniem igieł i ich brunatnieniem. Leśnicy obserwują, że zamierają drzewa sosny i świerka głównie w wieku powyżej 60 lat(...) - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej RDLP Hanna Bednarek-Kolasińska.

Obumierają głównie drzewa rosnące na żyznych, dobrych siedliskach, gdzie sosny wytworzyły płytki system korzeniowy. Przez wiele lat miejsca te obfitowały w wodę i drzewa nie musiały budować silnego palowego korzenia, który docierałby do głębiej położonych podziemnych zasobów wodnych. Ostatnie lata charakteryzują długotrwałe susze i bezśnieżne zimy, co oznacza niedostatek wody w warstwach, do których docierają korzenie sosen. Leśnicy zauważyli, że zamieranie drzew jest najbardziej widoczne na granicy polno-leśnej, w odległości do ok. 50 m od pól w głąb lasu i na wystawie południowej - odwodnieniu tych stref sprzyja większe ich przewietrzenie i intensywne nasłonecznienie.

- Osłabione i zamierające drzewa stają się bazą żerową dla szkodników wtórnych, czyli cetyńca większego, rytownika dwuzębnego, przypłaszczka granatka. Opanowane przez szkodniki drzewa muszą być wycięte; ten proces już trwa - wyjaśniła rzeczniczka łódzkiej RDLP.

30 tys. ha lasów osłabionych przez brak wody

Według Bednarek-Kolasińskiej, zamieranie sosnowych drzewostanów to problem dotyczący nie tylko regionu łódzkiego. Powierzchnię osłabionych przez suszę lasów ocenia się w całym kraju na ponad 30 tys. ha. Sosny giną na terenach administrowanych przez katowicką, wrocławską, lubelską oraz poznańską RDLP.

O skali zjawiska świadczy fakt, że tylko w pierwszym kwartale tego roku pozyskano w kraju łącznie 520 tys. m sześc. martwych i obumierających drzew (tzw. posusz) sosnowych (bez wywrotów i złomów), co stanowi 85 proc. posuszu sosnowego pozyskanego w całym roku 2015.

Bednarek-Kolasińska podała, że leśnicy dopatrują się przyczyn zjawiska w zmianach klimatycznych, takich jak suche lata z wysokimi temperaturami i bezśnieżne zimy, które prowadzą do deficytu wody. Potwierdzeniem ich obserwacji są dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z których wynika m. in. że w marcu br. stan lustra wód gruntowych był o 50 proc. niższy niż o tej samej porze w ubiegłym roku.

Zeszłoroczna susza nadal zbiera plon

Krzysztof Trębski z zespołu prasowego Lasów Państwowych wyjaśnił w rozmowie z PAP, że według stanu na koniec maja br. z powodu suszy osłabionych jest ok. 180 tys. ha lasów (w tym 108 tys. ha stanowią drzewostany sosnowe, a 62 tys. ha świerkowe) w całej Polsce. Najgorsza sytuacja jest na Śląsku i Dolnym Śląsku (regionalne dyrekcje LP we Wrocławiu i Katowicach).

Trębski dodał, że do końca maja leśnicy usunęli ponad 850 tys. m sześc. posuszu, czyli martwych i obumierających drzew (433 tys. m sześć - sosna, 417,5 tys. - świerk).

Przedstawiciel LP wyjaśnił, że trudna sytuacja spowodowana jest przede wszystkim ubiegłoroczną suszą. - Mimo że w tym roku jest trochę lepiej, mamy np. więcej opadów, to drzewa po ubiegłorocznej suszy są tak osłabione, że usychają. Są też masowo atakowane przez korniki. Wymusza to usuwanie zasiedlonych przez szkodniki drzew, by ocalić te jeszcze zdrowe. Leśnicy odnawiają potem takie zręby po cięciach sanitarnych, ale powrót do normalności potrwa lata - podkreślił.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Porozumienie Paryskie: do czego zobowiązał się każdy ze 187 sygnatariuszy? (13 grudnia 2019)Nowy Zielony Ład – okręt flagowy UE wciąż zacumowany w porcie (06 grudnia 2019)Parlament Europejski poparł Komisję von der Leyen (27 listopada 2019)Ponad 22 mln zł dla instytucji na wymianę pieców i instalacje OZE na Dolnym Śląsku (27 listopada 2019)Ile gmin, w których lasy stanowią mniej niż 1 proc. powierzchni? (20 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony