Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciela handlowy i doradca technologiczny ds. efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Świat ma dwa tygodnie na wypracowanie akceptowalnego dla wszystkich planu dla klimatu

a+a-    Powrót       02 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

W niedzielę rano w Katowicach rozpoczęła się konferencja klimatyczna COP24, której efektem ma być przyjęcie pakietu wdrożeniowego do Porozumienia Paryskiego. Tegoroczny szczyt rozpoczął się od oficjalnego przejęcia prezydencji przez wiceministra środowiska Michała Kurtykę od premiera Fidżi Franka Bainimaramy, który był prezydentem COP23. Teraz to Polska będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym aż do przyszłorocznego szczytu.

Podczas konferencji prasowej prezydent Kurtyka podkreślił, że musimy pamiętać o celach, dla których tu jesteśmy, czyli przede wszystkim umożliwienia wspólnego działania w kwestii zmian klimatu. Przyjęte przed trzema laty Porozumienie Paryskie – jak wyjaśniał dalej – wyznaczyło ramy działań. Natomiast w Katowicach poszukiwać będziemy odpowiedzi na pytanie: Jak je zrealizować? Kształt przyszłych działań zostanie ujęty w tzw. rulebook. Na wypracowanie porozumienia są dwa tygodnie, ponieważ zakończenie konferencji zaplanowano na 14 grudnia br. - Nie ma planu B - zaznaczył Kurtyka, podkreślając, jak ważne jest osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w tym czasie.

- Niektórzy są tu już od tygodnia, żeby wypracować stanowiska poszczególnych grup negocjacyjnych – dodała Patricia Espinosa, sekretarz wykonawcza konwencji ws. zmian klimatu, nawiązując do ogromu wyzwania, jakiemu muszą podołać negocjatorzy.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Normy CO2 dla ciężarówek ustalone (20 lutego 2019)Emilewicz: zaczynamy prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów (19 lutego 2019)Pierwszy krok w adaptacji polskich miast do zmian klimatu postawiony. Co dalej? (12 lutego 2019)Zostało tylko 7 dni na zgłaszanie uwag do Planu na rzecz Energii i Klimatu (11 lutego 2019)Nowe zasady handlu uprawnieniami do emisji od 2021 roku (11 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony