Od 1997 r. 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł (World Wetland Day), określany również jako Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych. Data ta upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, sporządzonej w Ramsarze 2 lutego 1971 r.
Konwencja weszła w życie 21 grudnia 1975 r. Jest krótka, ma 12 artykułów. W jej rozumieniu obszarami wodno-błotnymi są tereny bagien, błot i torfowisk, lub zbiorniki wodne, naturalne i nienaturalne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza 6 metrów.
Podstawowym instrumentem ochronnym przyjętym przez Konwencję jest Spis Obszarów Wodno-Błotnych o Międzynarodowym Znaczeniu. Obszary wskazane przez strony Konwencji, zamieszczone w Spisie, podlegają szczególnej ochronie, polegającej na tym, że strony opracowują i realizują swoje wszelkie plany w sposób sprzyjający utrzymaniu tych obszarów.
W Polsce jest 13 obszarów chronionej przyrody wpisanych na listę Konwencji, w tym Biebrzański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy oraz Parki Narodowe Narwiański i Poleski.
Wiele informacji dotyczących Konwencji zawiera strona internetowa www.ramstar.org.

Dziennikarz, prawnik