
© ananaline
Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas konferencji Szczytu Ziemi (UNCED) w Rio de Janerio w 1992 r. Każdego roku jego obchody skupiają się wokół wybranego zagadnienia, w poprzednich latach były to m.in. Ścieki jako nieograniczone źródło wody (2017), Natura dla wody (2018), Nie pominąć nikogo (2019), Woda a klimat (2020), Szacując wartość wody (2021).
Hasło przewodnie Światowego Dnia Wody 2022 brzmi „Wody podziemne – uczynienie niewidzialnego widocznym”.
Czego oczy nie widzą…
Wody podziemne odgrywają kluczową rolę w systemie wodnym świata. Wody z warstw wodonośnych są uzależnione m.in. od ilości opadów, które przenikając przez warstwy przepuszczalne zasilają zasoby wód podziemnych. Proces odnawiania się tych zasobów może trwać kilka dekad.
- Prawie cała płynna słodka woda na świecie to wody podziemne. W miarę nasilania się zmian klimatu ich stan staje się coraz bardziej krytyczny – informuje Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Dodając, że wody podziemne „dostarczają połowę całej wody pitnej, ponad 40 proc. wody do nawadniania i jedną trzecią zużycia wody przez sektor przemysłowy na Ziemi”, a „2,5 miliarda ludzi polega wyłącznie na wodach podziemnych w celu zaspokojenia codziennego zapotrzebowania na wodę pitną i inne domowe potrzeby”.
Izba zwraca uwagę, że zagrożeniem dla czystości wód podziemnych może być chemizacja rolnictwa, nieodpowiednia gospodarka kanalizacyjna czy odpady przemysłowe. Z kolei jedną z głównych przyczyn wyczerpywania się zasobów wód podziemnych jest nawanianie w rolnictwie.
Przeciwdziałanie ubóstwu, bezpieczeństwo żywnościowe, miejsca pracy
Tegoroczny raport ONZ na temat zasobów wody na świecie (ang. United Nations World Water Development Report, UN WWDR 2022(1)) został zatytułowany „Wody gruntowe: Uwidacznianie niewidzialnego” (ang. Groundwater: Making the invisible visible). Opisano w nim wyzwania i możliwości związane z rozwojem i zarządzaniem wodami podziemnymi na całym świecie.
- Wody podziemne mają kluczowe znaczenie dla walki z ubóstwem, bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego, tworzenia godnych miejsc pracy, rozwoju społeczno-gospodarczego oraz odporności społeczeństw i gospodarek na zmiany klimatyczne – czytamy na stronie UN Water. Dodano, że „zależność od wód gruntowych będzie się zwiększać, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wodę we wszystkich sektorach w połączeniu z rosnącą zmiennością wzorców opadów”.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Raport można znaleźć na stronie UN Water.https://www.unwater.org/publications/un-world-water-development-report-2022/