Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zeroemisyjny biogaz oraz wysokosprawna kogeneracja energii dla przemysłu InnoEnergy
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Premier Czech w zastępstwie premiera Polski podczas Szczytu Rady Europejskiej. Czekamy na konkluzje

a+a-    Powrót       15 października 2020       Powietrze i klimat   

Dziś rozpoczął się Szczyt Rady Europejskiej, na której Polskę w zastępstwie premiera Mateusza Morawieckiego reprezentuje premier Czech. Jednym z tematów dyskusji będzie podniesienie celu redukcji emisji CO2 w UE do 2030 r. do co najmniej 55 proc.

Przywódcy UE spotykają się w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji epidemiologicznej, relacjach z Wielką Brytanią, zmianie klimatu i stosunkach z Afryką. Przy czym dyskusja o klimacie jest przewidziana podczas kolacji. Jak wyjaśniała dziś Lidia Wojtal, ekspertka Agora Energiewende, podczas webinaru Instytutu Spraw Publicznych pt. „Nowy impuls dla klimatu?”, będzie to debata orientacyjna, której konkluzje zostaną prawdopodobnie finalnie zatwierdzone przez państwa członkowskie dopiero podczas Szczytu Rady Europejskiej, który odbędzie się w dniach 10-11 grudnia. – Wstępny dokument konkluzji trwającego Szczytu jest już znany i mówi się tam właśnie o celu redukcji emisji CO2 UE do 2030 roku do co najmniej 55 proc., choć oczywiście nie jest wykluczone, że ten zapis ostatecznie zostanie usunięty z dokumentu – wskazywała.

Cel redukcyjny jest celem zbiorczym dla całej UE, a nie dla każdego państwa członkowskiego z osobna. - Nad celem osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. już się nie dyskutuje, bo jest to uznawane jako pewnik- podkreślała Wojtal.

Ponadto wyjaśniała, że negocjacje jakie toczą się podczas Szczytów Rady UE, są rozmowami „korytarzowymi”, a fakt, że premier Mateusz Morawiecki z powodu kwarantanny nie może uczestniczyć w tym spotkaniu osobiście, sytuację komplikuje.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewniał wczoraj, że Republika Czeska otrzymała od Polski stanowiska w zakresie poszczególnych punktów Rady Europejskiej, a premier Morawiecki będzie w stałym kontakcie z premierem Czech. - Premier będzie na bieżąco informowany przez Stałe Przedstawicielstwo Polski w Brukseli o przebiegu posiedzenia Rady Europejskiej oraz będzie przekazywał ewentualne wytyczne, jeżeli dynamika posiedzenia będzie tego wymagała – wskazywał.

Symboliczna data – 5 lat Porozumienia Paryskiego

Oczekuje się, że decyzja co do celu redukcji emisji CO2 w UE do 2030 roku powinna zapaść jednomyślnie finalnie dopiero na kolejnej, czyli grudniowej Radzie Europejskiej. Będzie to już ostatnie formalne spotkanie liderów, na dodatek na dzień przed 5. rocznicą podpisania Porozumienia paryskiego. UE będzie chciała w ten symboliczny sposób przypieczętować sukces polityczny. Czy się uda? Póki co stan gry wygląda następująco:co najmniej 21 państw wyraziło poparcie dla celu 50-55 proc. (mocne “za”: Hiszpania, Niderlandy, Austria, Włochy, Szwecja, Luksemburg, Łotwa, Grecja, Francja, Portugalia), a Dania i Finlandia zmieniły swoje stanowisko po głosowaniu w Parlamencie, przedstawiając stanowiska ambitniejsze niż pierwotny wniosek Komisji - wnioskując o odpowiednio 65 proc. i 60 proc. redukcji. W obozie oponentów są Polska, Czechy, Węgry i Bułgaria, choć i tu są dystynkcje.

Po dyskusji liderów, rozpoczną się negocjacje Rady z Parlamentem Europejskim.

UE, Chiny i USA w klimatycznej rozgrywce

Stan na dziś jest więc taki, że Europa zdecydowanie wiedzie prym w ambicjach klimatycznych, Chiny zadeklarowały, że neutralność klimatyczna także jest ich celem, a USA? Bez względu na to, kto wygra listopadowe wybory prezydenckie, czy proklimatyczny Joe Biden, czy sceptyczny Donald Trump, Stany Zjednoczone 4 listopada wyjdą z Porozumienia Paryskiego – to już jest nieodwołalne. Ale mogą znów w przyszłym roku do Porozumienia Paryskiego przystąpić, jeśli będzie taka wola polityczna.

Czytaj: Chiny zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2060 r. i umocniły swoją pozycję w wyścigu mocarstw

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PGE deklaruje neutralność klimatyczną w 2050 r. (21 października 2020)Zielona transformacja już trwa (20 października 2020)Szczyt Rady Europejskiej w sprawie klimatu bez konkluzji, czyli zgodnie z przewidywaniami (16 października 2020)„Fala renowacji" to m.in. zwiększanie udziału OZE w energii konsumowanej przez budynki (15 października 2020)Unijne prawo klimatyczne – europosłowie za redukcją emisji CO2 o 60 proc. do 2030 r. (09 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony