Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

TGE i PSEW pracują nad instrumentami giełdowymi wspierającymi rozwój OZE

   Powrót       25 stycznia 2021       Management   

Towarowa Giełda Energii oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podpisały Porozumienie o współpracy, którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań giełdowych wspierających obrót energią wyprodukowaną w odnawialnych źródłach energii. Podjęte prace pomiędzy TGE i PSEW wynikają z zagadnień konsultowanych na Radzie Rynku w 2020 r., która jest ciałem doradczym TGE.

Powstanie koncepcja instrumentów giełdowych wspierających rozwój rynku cPPA

W ramach Porozumienia zostanie powołany zespół roboczy, który do 30 czerwca 2021 r. stworzy koncepcję instrumentów giełdowych wspierających rozwój rynku cPPA (patrz definicja PPA) oraz opracuje sposób ich wdrożenia. Współpraca zakłada także przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwoju innych usług wspierających rozwój sektora OZE.

- Odnawialne źródła energii są przyszłością polskiej energetyki. Z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na zieloną energię oraz jej produkcja. Mając na uwadze tę tendencję Towarowa Giełda Energii chce oferować produkty na miarę trendów oraz zmian w technologiach wytwarzania energii. Zależy nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie najbardziej efektywne w ramach wzmacniania mechanizmów rynkowych. Energetyka odnawialna także powinna być konkurencyjna, np. na rynkach hurtowych przez nas prowadzonych. Właśnie m.in. z tego powodu TGE rozpoczęła współpracę z PSEW. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się na poziomie regulacyjnym dodatkowe systemy wsparcia, w których dużą rolę będzie mogła odegrać Giełda – powiedział Piotr Listwoń, wiceprezes Zarządu TGE.

Wyniki prac zostaną przedstawione w drugiej połowie 2021 r.

Kluczowym elementem będzie przygotowany przez ekspertów zewnętrznych raport analityczny, który będzie podstawą do opracowania i wdrożenia konkretnych produktów giełdowych PPA. Wyniki prac zostaną przedstawione w drugiej połowie 2021 r. i staną się one podstawą do konsultacji z branżą OZE oraz odbiorcami energii.

- Zależy nam na promowaniu i wspieraniu budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej zarówno w ramach funkcjonującego aukcyjnego systemu wsparcia, jak również nowej formuły – kontraktów dwustronnych między sprzedawcą i odbiorcą energii z OZE. Jako Stowarzyszenie skupiające największych przedstawicieli branży wiatrowej mamy ambicję wyznaczania standardów dla sektora. Jesteśmy przekonani, że instrumenty giełdowe, nad którymi pracę podejmujemy razem z TGE zachęcą producentów OZE i odbiorców energii do zawierania transakcji typu cPPA. Dostępność tych produktów na giełdzie zwiększy transparentność procesu obrotu energią z OZE, czego rynek bardzo potrzebuje, aby dalej się rozwijać – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Źródło: PSEW

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Brak krajowej strategii klimatycznej blokuje prywatne zielone inwestycje (08 grudnia 2020)Energia z wiatru na lądzie i morzu to nie tylko tani prąd (05 października 2020)Wpływ zmian na rynku energii na źródła OZE – webinarium 8 października (01 października 2020)Własna instalacja fotowoltaiczna okiem prawnika. Co warto wiedzieć planując inwestycję? (16 września 2020)IV edycja seminarium "Corporate Power Purchase Agreement w formule online (25 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony