Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

TSUE odrzucił skargę ws. zwrotu transportu odpadów z Polski do Czech

a+a-    Powrót       15 marca 2019       Odpady   

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił w czwartek skargę Komisji Europejskiej na Czechy za nieprzyjęcie z powrotem od Polski 20 tys. ton substancji, którą strona polska uznała za odpady chemiczne. Spór trwał od 2011 r. a KE skierowała sprawę do Trybunału w 2016 r.

Agencja CTK napisała w depeszy z Luksemburga, że zdaniem Trybunału Komisja nie udowodniła, że chodziło o niebezpieczne odpady. - Komisja nie udowodniła, że mieszanina jest odpadem, i że w przypadku jej przejęcia można było, w niektórych przypadkach, domagać się przyjęcia zwrotu przesyłki – głosi komunikat Trybunału. - Sam fakt, że mieszanina została wyprodukowana z odpadu, nie oznacza, że jest odpadem – skonstatował Trybunał.

Kwaśna smoła, pył węglowy i tlenek wapnia

Spór ciągnął się od 2011 r. gdy z jedna z czeskich firm wysłała do Katowic transport 20 tys. ton mieszaniny substancji pochodzących z rafinacji ropy naftowej. Jak podała CTK, wytworzono ją miedzy innymi z wykorzystaniem osadu pochodzącego z otwartych zbiorników w Ostrawie. Zawierały kwaśną smołę, powstającą podczas rafinacji ropy oraz pył węglowy i tlenek wapnia.

Polska strona stwierdziła, że naruszone zostały unijne przepisy o transporcie odpadów i odesłała ładunek do Czech, które nie chciały go przyjąć. Według czeskiej telewizji publicznej CT24, Praga zwracała uwagę, że mieszanina wysłana do Polski była zarejestrowana w Europejskiej Agencji Chemikaliów, zgodnie z europejskim rozporządzeniem REACH o rejestracji i ewentualnym ograniczeniu w obrocie materiałami chemicznymi.

W 2014 r. Komisja Europejska stanęła po stronie Polski, a w 2016 roku skierowała skargę na Republikę Czeską do Trybunału.

Piotr Górecki (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Policja zabezpieczyła ponad 55 ton niebezpiecznych odpadów (18 marca 2019)Farmaceutyki w środowisku: lepiej zapobiegać, niż leczyć (13 marca 2019)NIK na czele międzynarodowej kontroli przewozu niebezpiecznych odpadów (11 marca 2019)Funkcjonariusze KAS udaremnili wwóz do kraju 65 ton odpadów (07 marca 2019)Zarzut za nielegalne składowanie niebezpiecznych chemikaliów w Olkuszu (05 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony