Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

TSUE odrzucił skargę ws. zwrotu transportu odpadów z Polski do Czech

a+a-    Powrót       15 marca 2019       Odpady   

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił w czwartek skargę Komisji Europejskiej na Czechy za nieprzyjęcie z powrotem od Polski 20 tys. ton substancji, którą strona polska uznała za odpady chemiczne. Spór trwał od 2011 r. a KE skierowała sprawę do Trybunału w 2016 r.

Agencja CTK napisała w depeszy z Luksemburga, że zdaniem Trybunału Komisja nie udowodniła, że chodziło o niebezpieczne odpady. - Komisja nie udowodniła, że mieszanina jest odpadem, i że w przypadku jej przejęcia można było, w niektórych przypadkach, domagać się przyjęcia zwrotu przesyłki – głosi komunikat Trybunału. - Sam fakt, że mieszanina została wyprodukowana z odpadu, nie oznacza, że jest odpadem – skonstatował Trybunał.

Kwaśna smoła, pył węglowy i tlenek wapnia

Spór ciągnął się od 2011 r. gdy z jedna z czeskich firm wysłała do Katowic transport 20 tys. ton mieszaniny substancji pochodzących z rafinacji ropy naftowej. Jak podała CTK, wytworzono ją miedzy innymi z wykorzystaniem osadu pochodzącego z otwartych zbiorników w Ostrawie. Zawierały kwaśną smołę, powstającą podczas rafinacji ropy oraz pył węglowy i tlenek wapnia.

Polska strona stwierdziła, że naruszone zostały unijne przepisy o transporcie odpadów i odesłała ładunek do Czech, które nie chciały go przyjąć. Według czeskiej telewizji publicznej CT24, Praga zwracała uwagę, że mieszanina wysłana do Polski była zarejestrowana w Europejskiej Agencji Chemikaliów, zgodnie z europejskim rozporządzeniem REACH o rejestracji i ewentualnym ograniczeniu w obrocie materiałami chemicznymi.

W 2014 r. Komisja Europejska stanęła po stronie Polski, a w 2016 roku skierowała skargę na Republikę Czeską do Trybunału.

Piotr Górecki (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pieniądze dla samorządów na usuwanie porzuconych odpadów (16 maja 2019)TripleCOP w Genewie z akcentem na odpady z tworzyw sztucznych (14 maja 2019)Lublin: Trwa nabór wniosków w programie usuwania azbestu (13 maja 2019)Polska największym szrotem Europy (26 kwietnia 2019)Śląskie: Ponad 50 postępowań karnych ws. nielegalnego postępowania z odpadami (16 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony