Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inżynier sprzedaży (dolnośląskie) Eneris Surowce S.A.
Zeroemisyjny biogaz oraz wysokosprawna kogeneracja energii dla przemysłu InnoEnergy

URE: W 2019 r. liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018

a+a-    Powrót       13 marca 2020       Energia   

Rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018 – podaje Urząd Regulacji Energetyki.

Rynek fotowoltaiczny z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Fotowoltaika w Polsce w obszarze mikroinstalacji ma bardzo prosumencki, rozproszony charakter, co wpływa korzystnie na transformację energetyczną. Ponadto panele fotowoltaiczne sprawdziły się jako technologia, która daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Na koniec ubiegłego roku liczba prosumentów wyniosła ok. 149 tys. - wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2018 r. prosumentów było prawie trzykrotnie mniej (niewiele ponad 51 tys.). Patrz wykres po prawej.

Na koniec 2019 r. ponad 900 MW w źródłach PV

Fotowoltaika to jeden z najszybciej rosnących sektorów OZE w Polsce i na świecie. W Polsce rok 2019 był zdecydowanie rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych - w 2018 r. moc zainstalowana w źródłach PV wynosiła 344 MW, a na koniec 2019 r. przekroczyła już 900 MW.

Największa część mikroinstalacji prosumenckich została przyłączona do sieci PGE Dystrybucja S.A., na drugim miejscu znalazł się Tauron Dystrybucja S.A. Trzecie miejsce przypadło Enerdze – Operator S.A.

W raporcie można także znaleźć dane o liczbie mikroinstalacji wykorzystujących biogaz, biomasę, wodę czy wiatr. Do pobrania plik pdf pt. Raport zawierający zbiorcze informacje dotyczące energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji (w tym przez prosumentów) i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2019 r. (art. 6a ustawy OZE).

Źródło: URE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

100 000 wniosków w programie „Mój Prąd” (14 lipca 2020)Nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o OZE (30 czerwca 2020)Blisko 1 tys. instalacji OZE powstanie w Tychach przy unijnym wsparciu (26 czerwca 2020)Już jutro startuje ONLINE PV CONFERENCE & EXPO. Fotowoltaika w Polsce – perspektywy i wyzwania (24 czerwca 2020)Jak COVID wpłynął na branżę OZE? (23 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony