Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ciepłownictwa – projektant/asystent projektanta Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Warszawa realizuje swój plan gospodarki niskoemisyjnej

a+a-    Powrót       02 czerwca 2016       Energia   

Stołeczna dzielnica Ursus została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą ok. 10 proc. mniej za dostarczane ciepło, a miasto zrealizowało jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej Warszawy. Inwestycja kosztowała ponad 50 ml zł.

Od początku maja rozliczenia za dostarczane ciepło są prowadzone w oparciu o nowe ceny i stawki opłat. Przykładowe oszczędności dla mieszkania o powierzchni 60 m kw. w budynku wielorodzinnym mogą wynieść w skali roku ok. 150-200 zł.

- Do budynków w Ursusie będzie dostarczane ciepło wytwarzane w elektrociepłowni PGNiG TERMIKA, przesyłane sieciami ciepłowniczymi Veolii Energia Warszawa, co gwarantuje m.in. niższe i stabilne ceny, bezpieczeństwo dostaw, a także ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie - przekonywał w środę prezes zarządu Veolia Energia Warszawa Jacky Lacombe.

Na ekologiczny aspekt inwestycji zwracał uwagę również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Jednym ze źródeł zanieczyszczeń powietrza jest sektor energetyczny, czy sektor komunalno-bytowy - wszystkie domy opalane piecami, ale również - tutaj w Ursusie - elektrociepłownia, która funkcjonowała (...) w oparciu nie o te standardy, które chcemy oferować na terenie Warszawy - powiedział. W związku z tym, bardzo ważne było dokończenie inwestycji budowy magistrali ciepłowniczej, która przyłączyła ten obszar do systemu Warszawy.

Skorzysta nie tylko Ursus

Inwestycja nie jest ważna wyłącznie dla mieszkańców Ursusa, ale - jak zaznaczył Olszewski - również dla mieszkańców np. Śródmieścia czy Ochoty. - Zanieczyszczenia z pasma zachodniego przemieszczają się w głąb miasta poprzez klin napowietrzający, który idzie wzdłuż torów - tłumaczył.

Wiceprezydent stolicy podkreślił, że realizacja planu gospodarki niskoemisyjnej i walki o czyste powietrze dla Warszawy, jest kwestią kompleksowych działań. Dodał, że działania prowadzone w stolicy nabierają skali metropolitalnej, gdyż kolejnym etapem prac w tym rejonie będzie podłączenie do stołecznej sieci Piastowa oraz Pruszkowa.

Burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska poinformowała, że w perspektywie kilku lat kolejne obszary dzielnicy - m.in. osiedle Skorosze - zostaną podłączone do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Zdaniem dyrektora komunikacji Veolia Adama Rafalskiego powinno to nastąpić do 2020 r.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Konflikt w sprawie spalarni, kto podejmie ostateczną decyzję? (13 lutego 2019)Raport: ponad połowa nowych domów jednorodzinnych ogrzewana gazem (05 lutego 2019)Ruda Śląska: Miasto chce pozyskać 20 mln zł na proekologiczne inwestycje (31 stycznia 2019)18 mln zł na wdrożenie technologii reaktorów jądrowych HTGR w Polsce (30 stycznia 2019)57 mln Europejczyków nie ma odpowiedniego ogrzewania na zimę (29 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony