Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
ANALITYK BIZNESOWY (projektowanie i wdrażanie systemów IT) ATMOTERM S.A.
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Ustawa blokująca wzrost cen energii podpisana

a+a-    Powrót       31 grudnia 2018       Energia   

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną. Nowela zmniejsza też opłatę przejściową, ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 roku oraz tworzy Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

Sejm uchwalił nowelizację(1) w piątek, a Senat poparł ją bez poprawek w nocy z piątku na sobotę.

- Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak też jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której tutaj rozmawiamy - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w Polsat News, informując, że prezydent podpisał nowelizację w sobotę wieczorem.

Obniżenie akcyzy i opłaty przejściowej

Zgodnie z nowelizacją zmniejszona zostaje akcyza na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżona zostaje też o 95 proc. opłata przejściowa, płacona co miesiąc przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r.

Z kolei ceny energii w 2019 r. zostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Umowy na dostawy w 2019 r., o ile zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. z mocą od 1 stycznia 2019 r. W pierwotnym projekcie nowelizacji rząd zakładał obniżkę akcyzy i opłaty przejściowej, w autopoprawce pojawiły się dalej idące rozwiązania.

Specjalny Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny

Sprzedawcy, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku drożej, niż ustalona cena sprzedaży będą otrzymywać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Sposób zwrotu określi minister energii w rozporządzeniu, używając średnioważonej ceny rynkowej energii.

Na spadku akcyzy w 2019 r. odbiorcy mają zaoszczędzić 1,85 mld zł, na spadku opłaty przejściowej - 2,24 mld zł, na wypłatę różnicy cen zarezerwowano 4 mld zł. Według rządu, wszystkie te działania powinny pokryć w całości ewentualny wzrost rynkowych cen energii rzędu 60-100 zł/MWh.

Skąd środki?

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma zostać zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2. 1 mld zł z tego tytułu ma trafić do krajowego systemu zielonych inwestycji. Ma on dofinansowywać projekty nowych niskoemisyjnych źródeł energii, modernizacje zmniejszające jednostkowy wskaźnik emisyjności lub inwestycję w infrastrukturę dystrybucyjną.

W uzasadnieniu rządu napisano, że cenniki i taryfy na 2019 r. były "nieakceptowalne ze społecznego punktu widzenia". Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Rozwiązanie czasowe. Co dalej?

Według Marcina Kierwińskiego (PO-KO) uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta nowelizacja zawiera tymczasowe rozwiązania. - Zagłosowaliśmy za nią, ponieważ nie chcemy, aby nieudolność rządów PiS-u, obciążała Polaków. Natomiast to rozwiązanie jest rozwiązaniem czasowym, nie rozwiązującym problemu - powiedział Kierwiński w niedzielę w Polsat News.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS) podkreślał w programie Polsat News znaczenie tych rozwiązań dla Polaków. - Na rok 2020 trzeba będzie oczywiście stworzyć pewien mechanizm finansowy dodatkowy, ponieważ te pieniądze - te 4 mld zł, o których mówimy ze sprzedaży certyfikatów, będą wykorzystane w tym roku (2019 - PAP). W roku następnym musi być stworzona kolejna podstawa finansowa. Ale mechanizmy zapisane w tej ustawie będą dalej obowiązywać - powiedział. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Mowa o ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, wpisana w wykazie Rządowego Centrum Legislacji „najpóźniejsza data ogłoszenia” to 31.12 br.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku (21 sierpnia 2019)PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Podpisano list intencyjny ws. budowy salarni RDF w Stalowej Woli (13 sierpnia 2019)Małopolska: Pożyczki dla samorządów na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych (12 sierpnia 2019)Dystrybutorzy prądu przypominają o składaniu oświadczeń ws. cen energii (09 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony