Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

WHO: skażonym powietrzem oddycha ponad 90 proc. ludzi na świecie

a+a-    Powrót       02 maja 2018       Powietrze i klimat   

Ponad 90 proc. mieszkańców Ziemi oddycha skażonym powietrzem - ostrzegła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niej zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną siedmiu milionów zgonów rocznie.

babble

W ciągu ostatnich sześciu lat poziom zanieczyszczenia powietrza utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie, z malejącymi stężeniami zanieczyszczeń w niektórych rejonach Europy i obu Ameryk - podała WHO w komunikacie. WHO podkreśla, że dziewięć na 10 osób oddycha powietrzem zawierającym wysokie stężenie zanieczyszczeń, przy czym proporcja ta nie uległa zmianie od opublikowania przez WHO poprzedniego raportu na ten temat dwa lata temu.

- Zanieczyszczenie powietrza zagraża nam wszystkim, ale to najbiedniejsi i najbardziej zmarginalizowani są tym najbardziej dotknięci - podał w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nie możemy zaakceptować faktu, że ponad 3 miliardy ludzi - głównie kobiety i dzieci - nadal codziennie wdychają śmiertelnie trujące dymy pochodzące z pieców i skażonych paliw w swoich domach - dodał.

Czytaj też: UNICEF: co siódme dziecko na świecie oddycha zatrutym powietrzem

Ustalenia WHO oparto na pomiarach jakości powietrza w ponad 4 300 miastach w 108 krajach. Monitoring objął o 1000 więcej miast niż w poprzednim raporcie.

Według tych danych około 7 milionów ludzi umiera co roku z powodu narażenia na pyły drobne, które wnikają głęboko do płuc i do układu sercowo-naczyniowego, co powoduje stany takie jak udary, problemy z sercem i raka płuc.

Czytaj też: Lekarz o wpływie smogu na zdrowie

Działalność człowieka nie jest jedynym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Według WHO wpływ na jakość powietrza mają burze piaskowe, szczególnie na obszarach w pobliżu pustyń.

Według najnowszego raportu, ponad 90 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem występuje w krajach o niskich i średnich dochodach, głównie w Azji i Afryce.

Statystyki pokazują również, że miejsca o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza występują na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej, a roczne średnie zanieczyszczenie często przekracza tam ponad pięciokrotnie limity ustalone przez WHO. Najbardziej dotknięte są miasta o niskim i średnim dochodzie na mieszkańca w Afryce i na zachodnich obrzeżach Pacyfiku. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na Syberii ogień zniszczył już ponad 300 tys. hektarów lasu (08 lipca 2020)Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie będzie finansował projektów gazowych? Jest stanowisko ambasadorów UE (01 lipca 2020)Ministerstwo Klimatu nie przedłuży starych norm dla miałów węglowych (19 czerwca 2020)Łódź: 3 mln zł na wymianę nieefektywnych kotłów (27 maja 2020)Od 1 lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego do celów grzewczych (25 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony