Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciel Handlowy Servizi-Justyna Muszyńska
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Warszawa: Nowy sposób segregacji odpadów od 2019 r.

a+a-    Powrót       17 grudnia 2018       Odpady   

W Warszawie od 1 stycznia 2019 r. stopniowo wprowadzany będzie nowy, pięciofrakcyjny system odbioru odpadów. Jego celem jest zapewnienie ciągłości ich odbioru. Liczba pojemników zwiększy się do pięciu. Zmieni się też częstość odbioru odpadów.

Od początku nowego roku warszawiacy będą segregować odpady do pięciu kolorystycznie dopasowanych pojemników. Bedą to: niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, brązowy na odpady bio (kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego i tłuszczów) i czarny na odpady zmieszane (pozostałe po wysegregowaniu frakcji). Pojemniki na odpady zielone i wielkogabarytowe będą miały kolor dowolny, poza wyżej wymienionymi.

Według nowego regulaminu, śmieci będą odbierane w określonych interwałach.

W zabudowie jednorodzinnej pojemniki opróżniane będą: na papier, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło – co cztery tygodnie, odpady wielkogabarytowe – co trzy miesiące, bio – co tydzień, zielone – w okresie od marca do listopada – co dwa tygodnie, odpady zmieszane – co dwa tygodnie.

W zabudowie wielolokalowej: papier, metale i tworzywa sztuczne – co dwa tygodnie, szkło i odpady wielkogabarytowe – co cztery tygodnie, bio – co tydzień, odpady zielone – w okresie od marca do listopada – co tydzień, odpady zmieszane – dwa razy w tygodniu.

Z terenu nieruchomości, gdzie nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają odpady komunalne odbierane będą: papier, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło – co cztery tygodnie, odpady wielkogabarytowe – co trzy miesiące, bio – co tydzień, bio – gastronomia/targowisko – dwa razy w tygodniu, odpady zielone – w okresie od marca do listopada – co dwa tygodnie, odpady zmieszane – co dwa tygodnie.

Udział społeczeństwa

Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały od 2017 r. W wyniku rozmów z mieszkańcami rada Warszawy przyjęła zmiany w regulaminie, które dotyczą m.in.: wydłużenia okresu odbioru odpadów zielonych – od marca do listopada, dopuszczenia gromadzenia odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w pojemnikach większych niż 120 i 240 litrów, obowiązku mycia pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych 4 razy w roku (co 3 miesiące) oraz stworzenia wspólnego miejsca gromadzenia odpadów dla budynków jednorodzinnych lub nieruchomości, w których nie mieszkają mieszkańcy.

W związku z częstymi niepewnościami mieszkańców, jak segregować odpady, stołeczny ratusz ruszył z kampanią informacyjną w postaci plakatów i strony internetowej, na której zawarte są wszystkie niezbędne informacje (www.czysta.um.warszawa.pl). Na plakatach widnieje także numer Miejskiego Systemu Kontaktu Warszawa 19115, pod którym można zgłaszać różne niepokojące mieszkańców zagadnienia, jak i pozyskiwać informacje.

Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl mieszkańcy mogą znaleźć wiele cennych informacji, m.in. harmonogram wywozu odpadów komunalnych, regulamin zbiórki odpadów segregowanych, gdzie i kiedy odbierane są np. choinki czy śmieci "kłopotliwe", czyli takie, których nie należy wyrzucać do kosza. Przez Miejski Kontakt z Mieszkańcami 19115 Warszawa, można zgłosić nieprawidłowości dotyczące odbioru odpadów komunalnych, przypadki wandalizmu, dzikie wysypiska czy palenie odpadami w piecach. W Warszawie zorganizowano całodobowe Interwencyjne Pogotowie Porządkowe, które usuwa nagłe zanieczyszczenia. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ulotki o segregacji odpadów dostosowane do potrzeb osób niewidzących (25 czerwca 2019)Projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do dalszych prac w komisjach (14 czerwca 2019)Francja wzywa sieci fast food do segregacji odpadów (05 czerwca 2019)Nowy projekt tzw. ustawy śmieciowej stawia na ekonomiczne bodźce (30 maja 2019)Recyklomaty na ulicach Warszawy. Za wrzucenie opakowania będą benefity (23 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony