Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko Ankieter / Eko Ankieterka Pułtusk ATMOTERM S.A.
QS1: Jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 4 modułów PV o łącznej mocy 1200W APsystems

Stołeczny ratusz uchwalił nowe dotacje na likwidację tzw. "kopciuchów"

a+a-    Powrót       27 września 2019       Energia   

Stolica wprowadzi nowy system dotacji do ekologicznego ogrzewania domów. Wyższa kwota wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii i dofinansowanie dostępne cały rok to kilka zmian w uchwale, którą w czwartek przyjęli stołeczni radni - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się m.in. na podłączenie do gazu, otrzymają dodatkowe 10 tys. zł na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Osoby, które będą chciały korzystać z ciepła sieciowego, będą mogły otrzymać nawet 40 tys. zł. Ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie gruntowej pompy ciepła, otrzymają do 50 tys. zł wsparcia od miasta.

Dofinansowanie dla budynków wielorodzinnych

Na wyższe dofinansowanie do eko-inwestycji będą mogły liczyć także zarządzający budynkami wielorodzinnymi. - Nowa uchwała proponuje zwiększenie dotacji na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci gazowej – do 80 tys. zł (obecnie jest to 15 tys. zł); do sieci ciepłowniczej – do 90 tys. zł (obecnie 20 tys. zł); instalację gruntowej pompy ciepła – do 100 tys. zł (obecnie można uzyskać do 40 tys. zł) - wymienia ratusz.

Uchwała gwarantuje także preferencyjną dopłatę na zakup paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych przy okazji likwidacji kopciucha i zastąpienia go pompą ciepła. Mieszkańcy mogą liczyć na 5 tys. zł za 1 kW, zamiast 1,5 tys. jak do tej pory.

Nabór na nowych zasadach od drugiej połowy października

Osoby zainteresowane uzyskaniem finansowego wsparcia na ekologiczne formy ogrzewania będą mogły złożyć wniosek w swoim urzędzie dzielnicy w dowolnym momencie. Nowa uwaga uchwała zniosła okresowe przyjmowanie dokumentów z uwagi na ułatwienie czasu realizacji inwestycji. Nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się w drugiej połowie października. Najwyższe kwoty dofinansowania będą przyznawane w 2019 i 2020 r., następnie w 2021 r. kwota zostanie zmniejszona do 90 proc. W 2022 r. będzie obniżona o 70 proc.

Jak podał ratusz, w Warszawie około 13,5 tys. budynków jest niepodłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej, z czego 5,5 tys. jest zinwentaryzowane. Miasto rozważa skontrolowanie pozostałych 8 tys. budynków we współpracy z kominiarzami. W zasobie komunalnym na początku 2019 r. działało ponad 1900 kopciuchów. - Zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu do grudnia z miasta zniknie blisko 400 miejskich kotłów, w 2020 r. – 1 000, a w roku 2021 ostatnie 500 - poinformowali przedstawiciele magistratu.

Warszawski ratusz przeznacza większe sumy pieniędzy na program walki ze smogiem. Budżet na te przedsięwzięcia w 2020 r. został przewidziany na 55,3 mln zł, zaś na kolejne dwa lata 210 mln zł łącznie. - W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) - poinformował ratusz. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Orędzie o stanie Unii – plan odnowy świata z akcentem na ochronę klimatu (18 września 2020)Ile znaczy cisza w cywilizacji hałasu? (11 września 2020)Mazowsze z przełomowym Programem ochrony powietrza (10 września 2020)Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Bartłomiej Orzeł pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze (08 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony