Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Rusza budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

Stołeczne MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego. Realizacja inwestycji potrwa ok. 3 lat. Ponadto w Warszawie rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka magistrali dla tzw. Pasma Pruszkowskiego, która zaopatrzy w wodę m.in. mieszkańców Ursusa.

   Powrót       04 grudnia 2020       Woda   

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował w czwartek stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy. - Dzięki realizacji tego projektu zwiększymy odporność systemu kanalizacyjno-wodociągowego w Warszawie na nieprzewidziane zjawiska pogodowe, takie jak ulewne deszcze. Kolektor pomoże nam też gromadzić wodę deszczową do dalszego wykorzystania - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kolektor będzie wykonywany w technologii bezwykopowej

W informacji wydziału prasowego ratusza wyjaśniono, że maszyna, którą zostanie wykonany najdłuższy odcinek kolektora, rozpocznie drążenie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. - Cały kolektor będzie miał długość 9,5 km, a w obecnie realizowanym etapie powstanie 5,5 km - wskazano.

Jak zaznaczono, kolektor będzie wykonywany w technologii bezwykopowej metodą mikrotunelingu - za głowicą drążącą będą wpychane pod ziemię kolejne fragmenty nowego rurociągu. - Kolektor Wiślany będzie najdłuższym mikrotunelingiem o średnicy przekraczającej 3 m w Polsce. W ramach obecnie realizowanego etapu powstanie ponad 5,5-kilometrowy odcinek kolektora, a samo drążenie powinniśmy zakończyć w 2022 r. - podano. Kolektor znajdzie się na głębokości od 6 do 15 metrów wzdłuż ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jak czytamy, jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok 50 tys. metrów sześciennych wód opadowych.

- Drążenie tunelu, podobnie jak i inne prace związane z budową najdłuższego odcinka kolektora, będą prowadzone 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - podkreślił ratusz. Wśród zalet zastosowanej technologii wymienił bezpieczeństwo metody dla środowiska i pracowników oraz ograniczenie utrudnień komunikacyjnych. - Ponadto, czas potrzebny na jego wykonanie jest krótszy niż w przypadku prac prowadzonych metodami tradycyjnymi - wskazał.

Ratusz wyjaśnił, że kolektor powinien powstać w ok. trzy lata. - Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka" - zaznaczył.

Część projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI"

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI". Jak dodał ratusz, projekt obejmuje także budowę kolektorów: Lindego Bis i Mokotowskiego Bis oraz centralnego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej. - Integralnym elementem tego projektu jest także oddany w tym roku zbiornik retencyjny na terenie Zakładu „Czajka”. Usprawnienie układu odbioru ścieków i zwiększenie pojemności retencyjnej warszawskiej sieci kanalizacyjnej to działania, które pozwolą ograniczać negatywne skutki zmian klimatycznych, takich jak zalewiska i podtopienia ulic podczas ulewnych deszczy - podał. - Należy podkreślić, że jest to część planu inwestycyjnego MPWiK S.A. realizowanego od lat, którego celem jest, poza wymienionymi wyżej, przeciwdziałanie i minimalizowanie liczby zrzutów z przelewów burzowych, które uruchamiają się podczas nawalnych deszczy - czytamy w komunikacie ratusza.

Kolejna inwestycja wod-kan w stolicy: nowa magistrala dla Pasma Pruszkowskiego

W Warszawie rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka nowej magistrali dla tzw. Pasma Pruszkowskiego. Realizacja zadania umożliwi budowę kolejnego elementu drugostronnego zasilania w wodę dla mieszkańców warszawskiej dzielnicy Ursus, miast Pruszków i Piastów oraz gminy Michałowice. Obecnie woda do tych rejonów dostarczana jest za pośrednictwem magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich, wybudowanej w latach 70. XX w., oraz systemu magistral o mniejszych średnicach. Rozwój systemu magistrali na obszarze aglomeracji warszawskiej pozwala zabezpieczyć i uniezależnić dostawy wody do mieszkańców od jednego pasma przesyłu.

Kontrakt(1) podzielony jest na dwa zadania. Główny zakres prac obejmuje budowę nowej magistrali wodociągowej żeliwnej o średnicy 800 mm i długości około 4,7 km oraz o średnicy 400 mm i długości około 1,6 km. Inwestycja prowadzona jest na terenie trzech warszawskich dzielnic: Bemowo, Ursus i Włochy. Trasa nowej magistrali będzie przebiegała w następujących ulicach: Lazurowa od skrzyżowania z ul. Człuchowską, Al. 4 Czerwca 1989 roku, Chrościckiego, Pola Karolińskie, Cykady, Posagu 7 Panien, Gierdziejewskiego i Warszawskiej.

Inwestorem zadania i zamawiającym prace jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Podczas realizacji głównego zadania będą również prowadzone prace związane z przebudową istniejącej podziemnej infrastruktury wodnokanalizacyjnej oraz sieci gazowej. Wartość realizowanego kontraktu wynosi 48,6 mln zł netto. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w czwartym kwartale 2023 r.

Źródło: PAP / MC

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Generalnym wykonawcą inwestycji jest IDS-BUD S.A., która odpowiada za część projektową. Roboty budowlane są realizowane przez konsorcjum DIM Construction Sp. z o.o. i MELIOREX Sp. z o.o.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Opublikowano kolejną wersję rozporządzenia taryfowego (11 lutego 2021)Gospodarka wodna w rękach dwóch wiceministrów (09 lutego 2021)Stanowisko KE usztywnia się, ale uzyskanie zgodności z dyrektywą ściekową jest możliwe (03 lutego 2021)Wojewoda: każda zmiana regulaminu gospodarki wodno-ściekowej wymaga opinii regulatora (27 stycznia 2021)Nowy wiceprezes Wód Polskich (18 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony