Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Statystyki Środowiska Główny Urząd Statystyczny
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni firmy POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Brytyjski rząd przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

a+a-    Powrót       28 czerwca 2019       Powietrze i klimat   

Brytyjski rząd wprowadził w czwartek w życie ustawę zobowiązującą państwo do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (neutralności klimatycznej) do 2050 r. Tym samym W. Brytania stała się pierwszym z czołowych państw świata, które zdecydowało się na taki krok.

Nowa ustawa została przyjęta wcześniej przez Izbę Gmin i Izbę Lordów jako instrukcja dla rządu w Londynie, aby wzmocnić wysiłki na rzecz przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu. Uznawana jest za część rozwiązań mających stać się dziedzictwem politycznym ustępującej premier Theresy May.

Brytyjskie władze już wcześniej zobowiązały się do obniżenia do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku; dotychczas osiągnięto poziom 42 proc.

Wiceminister ds. energii i czystego rozwoju Chris Skidmore tłumaczył, że "Wielka Brytania rozpoczęła rewolucję przemysłową, która była odpowiedzialna za wzrost gospodarczy na całym świecie i rosnący poziom emisji, a teraz ponownie stoi na czele światowych wysiłków, (...) stawiając czysty rozwój gospodarczy w samym sercu strategii przemysłowej".

- Jesteśmy pionierami, wyznaczając drogę dla innych państw, które mogą chcieć pójść naszym śladem, aby powiększać swój dobrobyt przez wykorzystywanie szans gospodarczych towarzyszących rozwojowi zielonej gospodarki - powiedział.

Cel neutralności klimatycznej do 2050 r. został wyznaczony w oparciu o rekomendacje doradzającej rządowi niezależnej komisji ds. zmian klimatu.

Rebelia przeciw wyginięciu i plany na kolejny COP

W ubiegłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła plany ubiegania się o organizację - we współpracy z Włochami - 26. szczytu klimatycznego Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP26).

Gospodarzem COP24 w 2018 r. była Polska. Nasze relacje z wydarzenia, infografiki i słownik pojęć klimatycznych w specjalnej zakładce COP24.

W kwietniu br. w Londynie odbyły się serie masowych demonstracji przeciwko bierności wobec zmian klimatu; organizowali je aktywiści zrzeszeni w ramach ruchu Extinction Rebellion (XR, ang. rebelia przeciw wyginięciu). Manifestacje sparaliżowały m.in. ruch na moście Waterloo i węzeł komunikacyjny przy Oxford Circus.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miliardy euro na transformację energetyczną - tylko dla zaangażowanych (15 stycznia 2020)Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska przeciwna uchwałom o kryzysie i alarmie klimatycznym (13 stycznia 2020)Pierwsze doniesienia o propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (09 stycznia 2020)Zeroemisyjne miasta. Deklarację złożyło blisko 400 miast (17 grudnia 2019)Jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Polska wyjątkiem (13 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony