Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami SUEZ Polska Sp. z o.o.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Włoskie Ministerstwo Środowiska promuje oszczędzanie żywności

a+a-    Powrót       09 listopada 2015       Zrównoważony rozwój   

We Włoszech rozpoczyna się operacja rozsyłania do restauracji torebek na resztki jedzenia, znanych na świecie jako doggy bags. Inicjatywie tej patronuje Ministerstwo Ochrony Środowiska w ramach walki z marnowaniem żywności.

Bezpłatne opakowania trafiają w pierwszej kolejności do lokali w Wenecji Euganejskiej na północy kraju, gdzie zainaugurowano akcję, której celem jest rozpropagowanie zwyczaju zabierania do domu niezjedzonych potraw.

Bezpośrednią przyczyną tej inicjatywy - podkreślono na łamach weekendowego magazynu dziennika „La Repubblica” - był niedawny sondaż, z którego wynika, że jedna czwarta Włochów uważa taką praktykę wręcz za coś niegrzecznego czy świadczącego o braku dobrych manier.

- Nic bardziej błędnego; to przekonanie, które trzeba obalić - powiedziała podsekretarz w resorcie ochrony środowiska Barbara Degani. Jej ministerstwo chce objąć akcją cały kraj, bo plaga wyrzucania jedzenia wciąż osiąga ogromne rozmiary.

Każda włoska rodzina wyrzuca codziennie do kosza średnio 200 gramów żywności - zauważono.

W celu przekonania Włochów do przezwyciężenia wstydu i do tego by mieli odwagę prosić kelnerów o opakowania na jedzenie, nazwano je „family bag”. Podkreślono w ten sposób, że ten zwyczaj nie powinien kojarzyć się tylko ze zabieraniem resztek dla psa.

Na następnych rodzinnych torebkach pojawią się też rysunki dzieci, by i one oswoiły się ze zwyczajem zabierania tego, czego nie zjadły przy restauracyjnym stole. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

10 mln zł dla Banków Żywności na zapobieganie marnotrawieniu jedzenia (01 października 2018)18 ton żywności w 12 miesięcy (10 września 2018)PE: 55 proc. odpadów komunalnych do recyklingu (19 kwietnia 2018)Polska rodzina rocznie marnuje żywność za 2,5 tys. zł (30 marca 2018)Rozwiązanie problemu odpadów żywnościowych w miastach (05 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony