Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.01.2021 27 stycznia 2021

Rozpoczęły się prace udrożnieniowe w korycie Pilicy

   Powrót       02 grudnia 2020       Woda   

Wody Polskie rozpoczynają prace na Pilicy, które zwiększą zdolność przepustową koryta rzeki na odcinku przepływającym przez miasto Sulejów oraz w części cofkowej zbiornika. Pozwoli to uniknąć powstawania zatorów w okresie zimowym, a tym samym wpłynie korzystnie na spływ lodu i śryżu. W rejonie Sulejowa obniżony zostanie poziom zwierciadła wody, co będzie szczególnie istotne w trakcie wezbrań. Wody wezbraniowe czy powodziowe, nie tylko na Pilicy, ale także z Luciąży (będącej dopływem Pilicy), będą miały zapewniony swobodny odpływ. 1 grudnia br. została podpisana umowa inaugurująca rozpoczęcie prac.

- Prace, realizowane na kwotę blisko 40 mln zł mają wielkie znaczenie dla powstrzymania procesu eutrofizacji Zbiornika Sulejowskiego. Ponadto są niezwykle istotne dla zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców Sulejowa oraz gmin położonych powyżej zbiornika. Działania przeciwsuszowe, które wchodzą w zakres zadania, mają istotne znaczenie szczególnie dla rolnictwa. Województwo łódzkie należy do regionów najbardziej zagrożonych suszą rolniczą – podkreślił Przemysław Daca, Prezes PGW WP.

Prace potrwają do listopada 2021 roku

Zadanie „Udrożnienie i stabilizacja koryta rz. Pilicy w km od 153+000 do 159+300” rozpocznie się 2 grudnia br. i potrwa do 16 listopada 2021 r. Prace będą prowadzone na terenie Sulejowa. W ramach zadania zostaną usunięte mechanicznie namuły na niemal 7-kilometrowym odcinku rzeki wraz z jej dwiema odnogami o długościach 700 m i 710 m. Łącznie do wydobycia jest ok. 220 000 m sześc. urobku. Prace będą prowadzone przy zachowaniu naturalnie meandrującego koryta, w granicach istniejącej linii brzegowej, bez jakiejkolwiek ingerencji w trasę rzeki. Zachowane zostanie również naturalne nachylenie skarp. Po usunięciu zatorów, namułu i rumoszu, planowany jest remont umocnień brzegów (opasek brzegowych faszynowo-kamiennych). Łączny koszt zadania: 37 934 371 PLN.

Kilkadziesiąt lat temu w korycie Pilicy utworzono Zbiornik Wodny Sulejów. Naturalne procesy rzeczne przez lata sprawiły, że w części cofkowej zbiornika osadzały się sukcesywnie nanosy rzeczne w postaci piasku i namułów, które doprowadziły do wyraźnego wypłycenia tej części doliny rzeki. Obecnie koryto Pilicy na odcinku, na którym będą prowadzone prace, jest niemal niedrożne. Istniejące piaszczyste łachy i wyspy powodują duże ryzyko powstawania zatorów. Szerokość międzywala mieści się w zakresie od 80 do 150 m, a średnia głębokość rzeki wynosi ok. 1,2 m. W wyniku procesów morfologicznych Pilica wykształciła tu trójdzielne koryto: koryto główne (w kierunku Luciąży) oraz dwie odnogi nr 1 (w kierunku Zbiornika Sulejów) i nr 2 (w kierunku pompowni Podklasztorze).

Realizacja prac zwiększy bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców miasta Sulejów, poprzez pogłębienie koryta Pilicy i jej dwóch odnóg i usunięcie namułów, które gromadziły się w korycie rzeki latami. Prace te zwiększą pojemność użytkową Zbiornika Sulejów oraz możliwości retencyjne Pilicy na tym odcinku, umożliwiając jednocześnie swobodne i bezpieczne przechodzenie zjawisk lodowych w okresie zimowym.

Czytaj: Bokova: Zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozwój ludzi

Źródło: PGW Wody Polskie

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Stężenie arsenu w dopływie Nysy Kłodzkiej 100-krotnie przewyższa normy WHO (18 stycznia 2021)Europejskie rzeki niezwykle pofragmentowane. W Polsce 1 bariera na 1 km rzeki (04 stycznia 2021)Znamy wykonawcę II etapu budowy drogi wodnej przez Zalew Wiślany (24 grudnia 2020)Zrzuty ścieków do Wisły w stolicy (23 grudnia 2020)Podkarpackie: Zakończono inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie (23 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony