Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik robót ds. elektrycznych Eneris Surowce S.A.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Woźny: przez 31 dni „Mojego prądu” dotacje do fotowoltaiki za 15,5 mln zł

a+a-    Powrót       18 października 2019       Energia   

Podczas jednej z czwartkowych sesji 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), m.in. akcentował wagę zaangażowania administracji publicznej w rozwój innowacji czy technologii będących na wstępnym etapie upowszechnienia.

Wnioski na 15,5 megawata

- Przez 31 dni programu „Mój Prąd” wpłynęły do Funduszu wnioski, w ramach których albo już wypłaciliśmy, albo zatwierdziliśmy dopłaty do instalacji fotowoltaicznych, których wartość wynosi 70 mln zł - podał Woźny. - Inteligentna stymulacja wsparcia fotowoltaiki w programie „Mój prąd” powoduje, że za 15,5 mln zł, które zostaną wypłacone tytułem dotacji, uzyskujemy moce fotowoltaiczne warte na rynku 70 mln zł” - uściślił prezes NFOŚiGW. - To jest łącznie moc 15,5 megawata w tych wnioskach, które spłynęły przez 31 dni – dodał.

Jak obrazował, dzięki obecnemu systemowi prawnemu i spółkom energetycznym, prosument cały czas korzysta z energii: w pierwszej kolejności korzysta z własnej produkcji, a ewentualną nadwyżkę oddaje do sieci, rozliczając się za nią następnie w cyklu rocznym: przy instalacji do 10 kilowatów kosztuje go to 20 proc. oddanej energii, a do 20 kW – 30 proc.

1 mld złotych na fotowoltaikę

„Mój prąd” to program wsparcia budowy domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą osoby fizyczne, po ukończeniu takiej instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie umowy kompleksowej, przewidującej wprowadzenia do sieci energii elektrycznej, wytworzonej w mikroinstalacji.

Budżet programu to 1 mld zł, a dofinansowanie może sięgnąć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. O przyznaniu wsparcia decyduje kolejność złożenia prawidłowego wniosku. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania puli pieniędzy.

Ministerstwo Energii przewiduje, że dzięki programowi powstanie 200 tys. domowych instalacji PV o łącznej mocy 1,2 GW. Według NFOŚiGW kolejny nabór planowany jest od początku 2020 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wnioski w programie „Mój Prąd” można składać on-line i przez pełnomocnika (27 maja 2020)Jarocin inwestuje w OZE. Instalacje powstaną na terenie pięciu miejskich spółek (26 maja 2020)Przemysłowy Panel PV – ambitne plany polskiego przemysłu fotowoltaicznego (25 maja 2020)Nowe ceny referencyjne dla prądu z OZE. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu (06 maja 2020)Udział odbiorców w rynku mocy, czyli ile mogą zarobić i jaka jest rola agregatorów w minimalizowaniu ryzyka? (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony