
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu zaprezentowało Strategię Gospodarowania Wodami Opadowymi (GWO) dla swojego miasta. Jej wdrożenie ma zapewnić nowoczesne rozwiązania, które zwiększą retencję wód opadowych i poprawią jakość życia mieszkańców.
Na tle kryzysu deficytowego wody obecnie niezbędne są mechanizmy, które na różny sposób ją zatrzymają w gruntach. Wrocław ma zamiar skupić się na poprawie elastyczności układów hydrologicznych. Plan miasta będzie wzbogacony np. o nowe systemy rowów czy otwarte zbiorniki kumulujące deszczówkę.
Strategia GWO opiera się na dokumentach planistycznych, poprzedzonych analizami, wizjami terenowymi i wieloletnimi obserwacjami. Jak czytamy w informacji prasowej MPWK, chodzi o inteligentne gospodarowanie wodą opadową, by przeciwdziałać suszom czy lokalnym podtopieniom. - Ważne jest, żeby z celami, zadaniami i wszystkim osiąganymi korzyściami z realizacji strategii zaznajomieni byli nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim mieszkańcy – wyjaśnia na wtorkowej konferencji prasowej prof. Krzysztof Lejcuś, członek Rady Naukowej CEE Hydropolis.
Jak strategia przełoży się bezpośrednio na życie mieszkańców? – Przede wszystkim zniweluje zjawisko miejskich wysp ciepła, które niekorzystnie wpływają na warunki biometeorologiczne człowieka. Poprawi mikroklimat miasta, obniżając jego wewnętrzną temperaturę – mówi w rozmowie z Teraz Środowisko Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa wrocławskiego MPWiK.
Co dalej?
Kolejne kroki w celu wdrażania Strategii GWO to przede wszystkim konsultacje społeczne. – Efektem końcowym mają być zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, które będą obowiązywały przyszłe inwestycje miejskie – dodaje Bańcerek.
W pierwszej kolejności uporządkowane mają być newralgiczne miejsca na mapie, czyli obszary rzek Ługowiny, Kasiny i Brochówki, gdzie spływają wody opadowe, zasilając zasoby powierzchniowe i podziemne. Zlewnie tych rzek posłużą za miejsca działań pilotażowych, służących m. in. zmniejszeniu ryzyka lokalnych podtopień.
Posiadanie Strategii GWO umożliwia władzom Wrocławia staranie się o zewnętrzne dotacje na rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. Od 2019 roku Wrocław zrealizował 211 projektów w tym zakresie (np. „Grow Green” w Ołbinie, projekt „Szare na Zielone”, Skwer Wrocławianek). Wszystkie przedsięwzięcia można prześledzić na specjalnie utworzonej mapie miasta, do której odsyłamy tutaj.

Koordynatorka redakcji