Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Wykryto środek owadobójczy w rzece Huczwie

a+a-    Powrót       15 października 2019       Woda   

Obecność środka owadobójczego w rzece Huczwie w Hrubieszowie (lubelskie) wykryli inspektorzy ochrony środowiska. Był on prawdopodobnie przyczyną zatrucia ryb w tej rzece.

Szef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie Leszek Żelazny poinformował w poniedziałek PAP, że analiza próbek wody pobranych z rzeki w Hrubieszowie wykazała obecność substancji chemicznej o nazwie chlorpyrifos. Jej stężenie nie przekracza dopuszczalnej normy, ale - według inspektorów – jej obecność budzi niepokój, bo to trucizna oddziaływująca na wiele narządów.

Pierwsze skażenie wody takim środkiem

Wykryta substancja jest stosowana w rolnictwie jako środek owadobójczy, np. w opryskach przy zwalczaniu szkodników rzepaku. - Po raz pierwszy notujemy skażenie wody tym środkiem. Nie wiadomo, jak się dostał do rzeki, być może ktoś wyrzucił stare zapasy – dodał Żelazny.

Próbki wody z rzeki do badań zostały pobrane 5 października, po tym jak Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomiła policja, która otrzymała zgłoszenie od wędkarzy o śniętych rybach w Huczwie.

Około 200 kg śniętych ryb

Żelazny powiedział, że inspektorzy którzy - tego samego dnia, gdy otrzymali zgłoszenie - udali się do Hrubieszowa na pobranie próbek wody widzieli kilkanaście śniętych ryb w rzece. - Wędkarze mówili, że wcześniej było ich więcej. Wyłowili około 200 kg śniętych ryb – zaznaczył Żelazny.

O sprawie śniętych ryb w Huczwie i podejrzeniu popełnienia przestępstwa zanieczyszczenia wody w stopniu zagrażającym życiu lub zdrowiu człowieka albo zwierzętom wałdze Hrubieszowa zawiadomiły prokuraturę. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną (26 maja 2020)Jakich kompetencji potrzebuje wod-kan i przedsiębiorstwa zajmujące się rekultywacją? (22 maja 2020)OZE w ciepłownictwie: nowa jakość i miejsca pracy. Polska liderem w produkcji kolektorów słonecznych (14 maja 2020)Zamiast wielkich MBP, małe wyspecjalizowane zakłady przetwarzania odpadów (12 maja 2020)Wody to nie śmietnik. Reaguj! (11 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony