Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Realizacja Porozumienia paryskiego głównym tematem X Petersberskiego Dialogu Klimatycznego

a+a-    Powrót       15 maja 2019       Powietrze i klimat   

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wziął udział w X jubileuszowym Petersberskim Dialogu Klimatycznym(1). W tym roku gospodarzami wydarzenia był rząd Niemiec i rząd Republiki Chile, która obejmie prezydencję COP25.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Realizacja Porozumienia Paryskiego”, natomiast spotkaniom przewodniczyły niemiecka minister środowiska Svenja Schulze i chilijska minister środowiska Carolina Schmidt. Tematy rozmów dotyczyły przede wszystkim tego, w jaki sposób można osiągnąć globalne cele klimatyczne.

- Dzięki przyjęciu tzw. Reguł Katowickich, zasady wdrażania działań są prawie gotowe. Po kilku dziesięcioleciach negocjacji społeczność światowa w dużej mierze ukończyła ramy potrzebne do działania i śledzenia ich efektów – powiedział wiceminister Mazurek.

Każdego roku Dialog stanowi okazję do prowadzenia otwartych rozmów i dyskusji. Dzięki niemu państwa mają również szansę jeszcze lepiej poznać swoje oczekiwania, potrzeby, a także ewentualne ograniczenia.

- Standardów życia nie da się poprawić agresywnym wzrostem gospodarczym. Istotą ustalonych zasad jest przejście od obecnego systemu redukcji emisji do wspólnych reguł dla wszystkich krajów, z elastycznością dla tych, którzy tego potrzebują – podkreślił w swojej wypowiedzi wiceminister Sławomir Mazurek. - Podczas COP24 w Katowicach wyróżniliśmy dwa sektory - lasy i elektromobilność - proponując odpowiednią deklarację ministerialną i partnerstwo. Wierzymy, że mogą one znacząco przyczynić się do naszych wysiłków na rzecz klimatu – dodał wiceminister.

Mazurek: Same rozmowy nie wystarczą

Podczas cyklicznych spotkań kraje mogą też wspólnie określać wyzwania klimatyczne stojące przed światem, jak też dawać efektywne odpowiedzi poprzez realizowanie wspólnego i spójnego programu na rzecz ochrony klimatu. Tegoroczny Dialog dotyczył głównie tematów dotyczących finansowania, wdrażania i ulepszania krajowych celów klimatycznych.

- Same rozmowy jednak nie wystarczą do zahamowania zmian klimatycznych, jedynym rozwiązaniem jest podjęcie działań przez wszystkie kraje, zgodnie z mottem COP24: Zmieniajmy razem – podsumował wiceminister Mazurek.

Źródło: MŚ

Przypisy

1/ Dialog Petersberski jest wydarzeniem cyklicznym i ma miejsce zawsze pomiędzy kolejnymi szczytami klimatycznymi. Pierwsze spotkanie z cyklu Petersberg Climate Dialogue (PCD) odbyło się w 2010 roku, po szczycie klimatycznym w Kopenhadze w 2009 roku. Spotkania PCD są wydarzeniem wysokiego szczebla, umożliwiającym dyskusję i wymianę poglądów między stronami Konwencji klimatycznej. Tegoroczny, X Dialog toczył się pod hasłem przewodnim Realizacja Porozumienia Paryskiego.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Z czym Polska pojedzie na Szczyt klimatyczny ONZ? (13 września 2019)E-mobilna pielgrzymka zawiezie deklarację Driving Change Together do Watykanu (10 września 2019)Prezydent Ader: Węgry mogą do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną (09 września 2019)KE zatwierdziła rekompensaty w związku z wyższymi cenami energii (02 września 2019)PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony