Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Gospodarowania Odpadami (Produkcja i magazyn) STENA Recycling Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

ZMP: problemy przy przetargach na odpady zmuszą JST do odbudowy spółek komunalnych

a+a-    Powrót       22 lutego 2019       Odpady   

Coraz większe problemy z rozstrzyganiem przetargów śmieciowych zmuszą część samorządów do odbudowy przedsiębiorstw komunalnych – mówił w środę w Sejmie Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Ekspert legislacyjny ZMP uczestniczył w środę w posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska, na której posłowie wysłuchali informacji resortu środowiska na temat zagospodarowania odpadów oraz planowanych zmian w przepisach.

Podczas dyskusji Wójcik zwrócił uwagę na problemy miast z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów i „niebotycznymi ofertami ze strony przedsiębiorstw, przede wszystkim prywatnych".

Przedstawiciel ZMP skarżył się, że obecnie część przetargów organizowanych przez miasta to postępowania, w których zgłasza się jedna firma. - Próbujemy drugi, trzeci raz i nie mamy potem wyboru. Dla mnie jako zwolennika otwartego rynku to nie jest dobra wiadomość, ale to jest prawda, potwierdzają to dane statystyczne - mówił.

Dodał przy tym, że „można mieć do nas pretensje o to, że np. będziemy odbudowywali nasze przedsiębiorstwa komunalne. Bo jeżeli ja mam pod Warszawą z roku na rok podwyżkę trzykrotną, a jest przypadek czterokrotnie wyższej stawki. I próbujemy prosić różne przedsiębiorstwa, a mimo to nie zgłaszają się do postępowań, to nie mamy właściwie wyboru".

Dlatego Wójcik zaapelował do resortu, aby w projektowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odstąpił od rozdzielenia przetargów na odbiór i recykling odpadów. - To złe rozwiązanie z wielu powodów, m.in. dlatego, że wydaliśmy mnóstwo środków europejskich i naszych samorządowych, na realizacje postulatu, który nam wbijano do głowy przez lata - organizujcie gospodarkę odpadami kompleksowo, a więc odbiór i recykling razem - mówił.

Zdaniem eksperta podzielenie procedur przetargowych spowoduje, że w wielu miejscach te środki nie będą wykorzystane efektywnie. - Nam zależy, aby nasi mieszkańcy płacili jak najmniej. Stąd oczekujemy takich przepisów, które pozwolą nam na to, aby realizować gospodarkę odpadami w sposób lokalnie uwarunkowany. Te rozwiązania powinny być przejrzyste - mówił Wójcik.

Nową wersję projektu opublikowano w styczniu

Konsultacje projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trwają od sierpnia 2018 r. W tym czasie organizacje, samorządy i instytucje zgłosiły kilkaset uwag.

Na początku stycznia 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano nową wersję projektu, w której uwzględniono postulat odejścia od obligatoryjnego objęcia gminnym systemem nieruchomości niezamieszkałych. W nowej wersji projektu zaproponowano rozwiązania, które umożliwią właścicielom tych nieruchomości deklarowanie określonej częstotliwości odbierania poszczególnych frakcji odpadów.

Resort częściowo wycofał się też z zakazu spalania odpadów zmieszanych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W nowej wersji projektu dopuszczono funkcjonowanie istniejących spalarni współfinansowanych z funduszy UE lub funduszy ochrony środowiska na czas zapewniający im tzw. trwałość projektu.

Pozostawiono jednak krytykowany zarówno przez branżę odpadową, jak i samorządy przepis o rozdzielaniu przetargów na odbiór i na zagospodarowanie odpadów komunalnych. W projekcie zachowano również zakaz stosowania przez gminy w przetargach rozliczeń ryczałtowych zarówno w zakresie odbierania, jak i zagospodarowanie odpadów.

Podczas styczniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego resort środowiska poinformował, że pod wpływem uwag samorządów zmodyfikowano zapis o 4-krotnej różnicy w opłatach za odpady zbierane selektywnie i zmieszane. - Będziemy proponować 2-krotność, a nie 4-krotność - tłumaczyła Magdalena Gosk z Ministerstwa Środowiska. Poinformowała też o zmianie innego zapisu, który umożliwiał dopłacanie przez gminy do opłat za odpady komunalne. Doprecyzowała, że „chodzi tu o takie dopłaty, które powstają z przychodów ze sprzedaży surowców selektywnie zebranych".

Źródło: Serwis samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiceminister Mazurek: Spalanie nie może być kierunkiem, w którym podąża gospodarka odpadami komunalnymi (21 marca 2019)Lublin sprawdza, czy obiekty handlowe wywiązują się z obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami (19 marca 2019)Wyższe stawki za odbiór odpadów, zmiany nie obejmą rodzin wielodzietnych (19 marca 2019)24 rekomendacje, które mają uleczyć system (18 marca 2019)Na Dolnym Śląsku otwarto sortownię odpadów za 29 mln zł (15 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony