Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

ZMP: problemy przy przetargach na odpady zmuszą JST do odbudowy spółek komunalnych

a+a-    Powrót       22 lutego 2019       Odpady   

Coraz większe problemy z rozstrzyganiem przetargów śmieciowych zmuszą część samorządów do odbudowy przedsiębiorstw komunalnych – mówił w środę w Sejmie Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Ekspert legislacyjny ZMP uczestniczył w środę w posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska, na której posłowie wysłuchali informacji resortu środowiska na temat zagospodarowania odpadów oraz planowanych zmian w przepisach.

Podczas dyskusji Wójcik zwrócił uwagę na problemy miast z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów i „niebotycznymi ofertami ze strony przedsiębiorstw, przede wszystkim prywatnych".

Przedstawiciel ZMP skarżył się, że obecnie część przetargów organizowanych przez miasta to postępowania, w których zgłasza się jedna firma. - Próbujemy drugi, trzeci raz i nie mamy potem wyboru. Dla mnie jako zwolennika otwartego rynku to nie jest dobra wiadomość, ale to jest prawda, potwierdzają to dane statystyczne - mówił.

Dodał przy tym, że „można mieć do nas pretensje o to, że np. będziemy odbudowywali nasze przedsiębiorstwa komunalne. Bo jeżeli ja mam pod Warszawą z roku na rok podwyżkę trzykrotną, a jest przypadek czterokrotnie wyższej stawki. I próbujemy prosić różne przedsiębiorstwa, a mimo to nie zgłaszają się do postępowań, to nie mamy właściwie wyboru".

Dlatego Wójcik zaapelował do resortu, aby w projektowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odstąpił od rozdzielenia przetargów na odbiór i recykling odpadów. - To złe rozwiązanie z wielu powodów, m.in. dlatego, że wydaliśmy mnóstwo środków europejskich i naszych samorządowych, na realizacje postulatu, który nam wbijano do głowy przez lata - organizujcie gospodarkę odpadami kompleksowo, a więc odbiór i recykling razem - mówił.

Zdaniem eksperta podzielenie procedur przetargowych spowoduje, że w wielu miejscach te środki nie będą wykorzystane efektywnie. - Nam zależy, aby nasi mieszkańcy płacili jak najmniej. Stąd oczekujemy takich przepisów, które pozwolą nam na to, aby realizować gospodarkę odpadami w sposób lokalnie uwarunkowany. Te rozwiązania powinny być przejrzyste - mówił Wójcik.

Nową wersję projektu opublikowano w styczniu

Konsultacje projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trwają od sierpnia 2018 r. W tym czasie organizacje, samorządy i instytucje zgłosiły kilkaset uwag.

Na początku stycznia 2019 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano nową wersję projektu, w której uwzględniono postulat odejścia od obligatoryjnego objęcia gminnym systemem nieruchomości niezamieszkałych. W nowej wersji projektu zaproponowano rozwiązania, które umożliwią właścicielom tych nieruchomości deklarowanie określonej częstotliwości odbierania poszczególnych frakcji odpadów.

Resort częściowo wycofał się też z zakazu spalania odpadów zmieszanych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W nowej wersji projektu dopuszczono funkcjonowanie istniejących spalarni współfinansowanych z funduszy UE lub funduszy ochrony środowiska na czas zapewniający im tzw. trwałość projektu.

Pozostawiono jednak krytykowany zarówno przez branżę odpadową, jak i samorządy przepis o rozdzielaniu przetargów na odbiór i na zagospodarowanie odpadów komunalnych. W projekcie zachowano również zakaz stosowania przez gminy w przetargach rozliczeń ryczałtowych zarówno w zakresie odbierania, jak i zagospodarowanie odpadów.

Podczas styczniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego resort środowiska poinformował, że pod wpływem uwag samorządów zmodyfikowano zapis o 4-krotnej różnicy w opłatach za odpady zbierane selektywnie i zmieszane. - Będziemy proponować 2-krotność, a nie 4-krotność - tłumaczyła Magdalena Gosk z Ministerstwa Środowiska. Poinformowała też o zmianie innego zapisu, który umożliwiał dopłacanie przez gminy do opłat za odpady komunalne. Doprecyzowała, że „chodzi tu o takie dopłaty, które powstają z przychodów ze sprzedaży surowców selektywnie zebranych".

Źródło: Serwis samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii? Są wytyczne resortu (07 kwietnia 2020)Krótki instruktaż postępowania z odpadami przez przedsiębiorców w czasach pandemii (03 kwietnia 2020)Webinarium „Gospodarka odpadami w czasie epidemii – doświadczenia i porady praktyków” w przyszłym tygodniu (02 kwietnia 2020)2. webinarium „Gospodarka odpadami w czasach pandemii koronawirusa” w poniedziałek (01 kwietnia 2020)Gorzów Wielkopolski: Od kwietnia podwyżka cen za wywóz odpadów (31 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony