Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Nadzoru nad Realizacją Inwestycji PGW Wody Polskie

Za 68,5 mln zł Słubice uporządkują gospodarkę wodno-ściekową

a+a-    Powrót       15 września 2016       Woda   

68,5 mln zł wyda gmina Słubice (Lubuskie) na największą w powojennej historii miasta inwestycję związaną z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i potrwać do czerwca 2020 r. Na to zadanie Zakład Usług Wodno-Ściekowych (ZUWŚ) uzyskał 35,1 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

Słubice starały się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia ponad dwa lata. W czwartek na konferencji prasowej szczegóły inwestycji przedstawili burmistrz Tomasz Ciszewicz i prezes ZUWŚ Kazimierz Góra.

Ciszewicz mówił, że wielu słubiczan obawia się, że w czasie trwania inwestycji miasto zostanie całkowicie rozkopane. Uspokajał, że podczas renowacji i przebudowy 21 km kanalizacji sanitarnej, prace na 20 km odbywać się będą nowoczesną metodą, dzięki której nie trzeba będzie rozkopywać ulic.

Inwestycje na wielką skalę

Prezes ZUWŚ pytany o to, jakie zadanie inwestycyjne będzie realizowane jako pierwsze wyjaśnił, że będą to prace związane z ujęciem wody, w drugiej połowie przyszłego roku rozpocznie się renowacja sieci kanalizacyjnej, a w 2018 roku będzie modernizowana licząca 20 lat oczyszczalnia ścieków. W przypadku oczyszczalni powstanie m.in. automatyczna stacja ścieków dowożonych, oczyszczalnia będzie też miała nowe urządzenia do sterowania i laboratorium. Kolejnym elementem przedsięwzięcia będzie przebudowa ponad 21 km kanalizacji sanitarnej w 45 ulicach Słubic oraz rurociąg przesyłowy do oczyszczalni ścieków. Powstanie 670 przyłączy kanalizacyjnych i 502 studnie kanalizacyjne. Ponadto 10 przepompowni ścieków zostanie wyposażonych w system monitoringu i zdalnego sterowania, na terenie miasta powstanie pięć studni kanalizacyjnych zaopatrzonych w system informowania o przepełnieniu kanałów.

Inwestycja obejmie także modernizację i przebudowę 9,1 km sieci wodociągowej - w tym 74 hydrantów i 188 zasuw. W tym zakresie prace obejmą 24 ulice miasta. Powstanie 10 komór z urządzeniami do monitoringu przepływu i ciśnienia w sieci. - To pomoże w diagnozowaniu awaryjnych zdarzeń w sieci. Ponadto zostanie przebudowany wodociąg łączący stację uzdatniania wody ze zbiornikami wody dla Słubic - wyjaśniła Bielecka.

Słubice wdrożą system informacji przestrzennej (GIS) rozszerzony o tzw. e-usługi, co polepszy kontakt z mieszkańcami - będzie można ich informować za pomocą SMS o awariach i wyłączeniach, drogą internetową zgłaszać awarię czy obsługiwać płatności.

Projekt zakłada także zakup specjalistycznego sprzętu, który umożliwi lepszą obsługę sieci i zastosowanie technologii umożliwiających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Woda pitna - dobra jakość i wiele zagrożeń (23 października 2020)Zapobieganie suszy wkrótce zostanie uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (15 października 2020)HYDROPREZENTACJE już w październiku (01 października 2020)Jaworzno samo zorganizuje odbiór odpadów od mieszkańców (28 września 2020)Taryfy wod-kan - dostępne aktualne wytyczne ws. wskaźników makroekonomicznych (06 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony