Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Mieszkańcy Alaski pozbawieni domów - przyczyną zmiany klimatu

a+a-    Powrót       19 sierpnia 2016       Powietrze i klimat   

Mieszkańcy miejscowości Shishmaref w amerykańskim stanie Alaska opowiedzieli się w tym tygodniu w referendum za przeniesieniem się w głąb kontynentu ze względu na ocieplanie się klimatu, które sprawia, że zamieszkana przez nich wyspa stopniowo ulega erozji.

Zmarzlina, na której położona jest wyspa, topnieje. Ze względu na wzrost poziomu wody ewakuowano dotychczas mieszkańców 13 budynków mieszkalnych. Według danych Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych i Uniwersytetu Auburn w Alabamie, z powodu ocieplania się klimatu z każdym rokiem wyspa traci do trzech metrów linii brzegowej.

Po raz pierwszy pytanie dotyczące przeprowadzki zadano mieszkańcom już w 2002 roku i również uzyskano odpowiedź twierdzącą, jednak wysoki koszt przeniesienia się na kontynent uniemożliwił to przedsięwzięcie - podała agencja EFE.

Według portalu Huffington Post kilkanaście innych miejscowości również zagłosowało za przeniesieniem się w głąb lądu z tych samych powodów co Shishmaref. Władze USA twierdzą, że Shishmaref jest jedną z ok. 200 miejscowości na Alasce zagrożonych powodziami i erozją.

Amerykańskie ministerstwo budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji kilka miesięcy temu zatwierdziło przekazanie 48 mln dolarów na przeprowadzkę 25 rodzin z Shishmaref. Koszt przeniesienia wszystkich mieszkańców miejscowości szacuje się na 180 mln USD. Shishmaref liczy ok. 600 mieszkańców, z których ponad 90 proc. to rdzenni mieszkańcy Alaski. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Będą korzyści z odejścia od węgla (12 grudnia 2017)Organizacja COP24 na specjalnych zasadach (06 grudnia 2017)Stymulować rozwój tam, gdzie to się nie opłaca (30 listopada 2017)Bezbarwny i bezwonny, ale (już nie) bezużyteczny (28 listopada 2017)Mokradła czy tamy? Co najlepiej chroni przed powodzią (22 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony