Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód Arcadis

Zmiany po posiedzeniu komisji UNESCO

a+a-    Powrót       10 lipca 2019       Zrównoważony rozwój   

Kolejna, 44. sesja komisji UNESCO odbędzie się w Chinach w mieście Fuzhou - poinformowano we wtorek w Baku, gdzie odbywa się 43. posiedzenie komisji decydującej o wpisach na prestiżową listę dziedzictwa kultury i przyrody.

Na spotkaniu w Azerbejdżanie wybrano również przewodniczącego posiedzenia UNESCO w Fuzhou. Będzie nim chiński wiceminister edukacji Tian Xuejun. W 43. posiedzeniu komisji, od 30 czerwca do 10 lipca, uczestniczyło ponad 2500 delegatów ze 180 krajów. W Baku lista UNESCO wzbogaciła się o 29 nowych pozycji (jedno miejsce w Afryce, dwa - w państwach arabskich, 10 w rejonie Azja-Pacyfik, 15 w Europie i Ameryce Północnej i jedno w Ameryce Łacińskiej). Obecnie lista światowego dziedzictwa obejmuje 1 121 miejsc w 167 krajach.

Lista obiektów w niebezpieczeństwie

Z listy obiektów w niebezpieczeństwie skreślono bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem i fabryki saletry w Humberstone i Santa Laura. Do miejsc zagrożonych wpisano wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku.

UNESCO dało także Macedonii czas do lutego, aby powstrzymała niekontrolowaną zabudowę nad Jeziorem Ochrydzkim, któremu inaczej grozi wpisanie na niechlubna listę, a Nepal dostał rok na podjęcie właściwych środków w Dolinie Katmandu. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mimo intensywnych opadów, rezerwy wody nie odbudowały się we wszystkich regionach (29 czerwca 2020)Puszcza Białowieska nie została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu (04 lipca 2019)Spór o projekty aneksów do planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej (28 maja 2019)Polska gospodarka wodna w UE: Na początku nacisk położono na oczyszczanie ścieków (02 maja 2019)Czy będzie kolejna wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej? (26 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony