Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk rynków energii elektrycznej i ciepła Instytut Energetyki Odnawialnej
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Aneks rozwiązaniem na wzrastające ceny energii?

a+a-    Powrót       04 stycznia 2019       Energia   

Zgodnie z nową umową na dostarczenie energii Jelenia Góra będzie musiała zapłacić w tym roku 350,40 zł netto za 1 megawatogodzinę. Dla porównania, poprzednia umowa zawierała kwotę o ponad 60 proc. mniejszą (216 zł z 1 MWh). W związku z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego oraz przyjętą nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw władze miasta w najbliższym czasie zamierzają podpisać z dostawcą energii aneks do umowy. Dokument miałby zawierać zapisy regulujące realizację deklaracji premiera. Poniżej przedstawiamy informację prasową Urzędu Miasta Jeleniej Góry w tej sprawie.

Informacja prasowa miasta:

Zamieszanie w sprawach cen energii elektrycznej dla samorządów wcale nie stało się mniejsze po oświadczeniu Premiera RP, że nie będzie podwyżek cen w roku 2019 i obowiązywać mają ceny z roku 2018. W odróżnieniu od gospodarstw domowych samorząd bowiem ogłasza przetargi na dostawę energii co kilka lat i podpisuje umowy obowiązujące na wskazany okres. W przypadku Jeleniej Góry z końcem roku 2018 wygasała umowa z ceną 216 zł za 1 megawatogodzinę i został, jeszcze jesienią rozpisany kolejny przetarg. W jego wyniku najniższa oferta przetargowa opiewała na kwotę 350,40 zł netto za 1 megawatogodzinę.

Informacja, że energia nie zdrożeje także dla samorządów, była zaskoczeniem także dla dostawców, bowiem za oświadczeniem nie stały (i nadal ich nie ma) żadne narzędzia prawne, które umożliwiałyby realizację tej deklaracji, zgodną z prawem i poszanowaniem zawartych wcześniej umów. Z punktu widzenia dostawców sytuację utrudnia fakt, że ważni przedstawiciele Rządu RP zapowiadają, że firmy energetyczne, które nie podporządkują się woli Premiera, stracą swoich szefów, bo zostaną oni odwołani ze swoich stanowisk. Samorządy z kolei nie mogą pozwolić sobie na pobieranie bezumownie energii, nawet gdyby dostawy nie zostały wstrzymane (a to w ogóle nie wchodzi w grę z przyczyn bezpieczeństwa), bo wtedy opłata wynosi niemal trzykrotną wysokość stawki.

W tym stanie rzeczy władze Jeleniej Góry zdecydowały się podpisać umowę na warunkach określonych w rozstrzygnięciu przetargu, tj. na kwotę 350,40 zł/MWh z zastrzeżeniem, że w okresie najbliższego kwartału zostanie między Miastem i dostawcą podpisany aneks do tej umowy, którego zapisy będą zawierać realizację deklaracji Premiera RP. Zapisy aneksu będą dotyczyły okresu od 1 stycznia 2019 r. Jest to jedyne wyjście z tej sytuacji, poprawne z punktu widzenia formalnoprawnego, niemniej trudno dziś wyrokować, jaka będzie treść aneksu i czy zgodnie z deklaracją Premiera RP cena wróci do wysokości 216 zł, czy też będzie (i o jaką kwotę) inna.

Źródło: Urząd Miasta Jelenia Góra

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Roszkowski: W PEP 2040 nikt nie policzył kosztów wytwarzania energii (18 stycznia 2019)URE: parametry aukcji OZE nie są optymalnie dobierane (18 stycznia 2019)ME opublikowało projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (16 stycznia 2019)Smart Communications & Technology Forum już za tydzień (15 stycznia 2019)Emilewicz: chcemy zrównać VAT na poziomie 8 proc. dla inwestycji fotowoltaiki prosumenckiej (14 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony