Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Kontraktów SUEZ Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Areszt dla podejrzanych ws. nielegalnego gromadzenia odpadów w Zabrzu

a+a-    Powrót       15 lutego 2019       Odpady   

Dwie osoby podejrzane ws. nielegalnego gromadzenia niebezpiecznych odpadów i substancji chemicznych w Zabrzu aresztował na trzy miesiące gliwicki sąd - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach prok. Waldemar Łubniewski.

Zgłoszenie od czujnego mieszkańca

Jak przekazał prok. Łubniewski, śledztwo dotyczy nielegalnego gromadzenia odpadów i substancji chemicznych w Zabrzu na nieruchomości przy ul. Sierakowskiego (w dzielnicy Zaborze). - Podstawą wszczęcia tego postępowania była informacja przekazana straży miejskiej przez mieszkańca Zabrza, który spacerując w tym rejonie, zauważył dym wydobywający się z terenu ogrodzonej działki i zaparkowaną nieopodal koparkoładowarkę - powiedział rzecznik.

Ryzyko obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi

W początkowej fazie śledztwa, przy udziale inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, przeprowadzono oględziny miejsca gromadzenia odpadów. Pobrano wówczas do badań próbki składowanych tam substancji, które przekazano do badań biegłemu z zakresu ochrony środowiska. - Z jego opinii wynikało, że rodzaj i ilość zgromadzonych odpadów, a także sposób ich przechowywania powodowały zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców okolicy, a także ryzyko znacznego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi - podkreślił prok. Łubniewski.

Dalsze ustalenia śledczych doprowadziły do przedstawienia dwóm osobom zaangażowanym w proceder nielegalnego gospodarowania odpadami zarzutów związanych z ich składowaniem w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób oraz w warunkach mogących spowodować zniszczenia w przyrodzie w znacznych rozmiarach. Może grozić za to do 8 lat więzienia.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator wnioskował do Sądu Rejonowego w Gliwicach o aresztowanie obu podejrzanych, motywowane zarówno grożącą im wysoką karą, jak i obawą matactwa. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec nich trzymiesięcznego aresztu.

Z ustaleń prokuratury wynika, że na nieruchomości przy ul. Sierakowskiego w Zabrzu gromadzono odpady przemysłowe w formie stałej i ponad 200 pojemników tysiąclitrowych z zawartością ciekłą. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Policja zabezpieczyła ponad 55 ton niebezpiecznych odpadów (18 marca 2019)TSUE odrzucił skargę ws. zwrotu transportu odpadów z Polski do Czech (15 marca 2019)Farmaceutyki w środowisku: lepiej zapobiegać, niż leczyć (13 marca 2019)NIK na czele międzynarodowej kontroli przewozu niebezpiecznych odpadów (11 marca 2019)Funkcjonariusze KAS udaremnili wwóz do kraju 65 ton odpadów (07 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony