Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska SEKA S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Areszt dla podejrzanych ws. nielegalnego gromadzenia odpadów w Zabrzu

a+a-    Powrót       15 lutego 2019       Odpady   

Dwie osoby podejrzane ws. nielegalnego gromadzenia niebezpiecznych odpadów i substancji chemicznych w Zabrzu aresztował na trzy miesiące gliwicki sąd - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach prok. Waldemar Łubniewski.

Zgłoszenie od czujnego mieszkańca

Jak przekazał prok. Łubniewski, śledztwo dotyczy nielegalnego gromadzenia odpadów i substancji chemicznych w Zabrzu na nieruchomości przy ul. Sierakowskiego (w dzielnicy Zaborze). - Podstawą wszczęcia tego postępowania była informacja przekazana straży miejskiej przez mieszkańca Zabrza, który spacerując w tym rejonie, zauważył dym wydobywający się z terenu ogrodzonej działki i zaparkowaną nieopodal koparkoładowarkę - powiedział rzecznik.

Ryzyko obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi

W początkowej fazie śledztwa, przy udziale inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, przeprowadzono oględziny miejsca gromadzenia odpadów. Pobrano wówczas do badań próbki składowanych tam substancji, które przekazano do badań biegłemu z zakresu ochrony środowiska. - Z jego opinii wynikało, że rodzaj i ilość zgromadzonych odpadów, a także sposób ich przechowywania powodowały zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców okolicy, a także ryzyko znacznego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi - podkreślił prok. Łubniewski.

Dalsze ustalenia śledczych doprowadziły do przedstawienia dwóm osobom zaangażowanym w proceder nielegalnego gospodarowania odpadami zarzutów związanych z ich składowaniem w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób oraz w warunkach mogących spowodować zniszczenia w przyrodzie w znacznych rozmiarach. Może grozić za to do 8 lat więzienia.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator wnioskował do Sądu Rejonowego w Gliwicach o aresztowanie obu podejrzanych, motywowane zarówno grożącą im wysoką karą, jak i obawą matactwa. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec nich trzymiesięcznego aresztu.

Z ustaleń prokuratury wynika, że na nieruchomości przy ul. Sierakowskiego w Zabrzu gromadzono odpady przemysłowe w formie stałej i ponad 200 pojemników tysiąclitrowych z zawartością ciekłą. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pieniądze dla samorządów na usuwanie porzuconych odpadów (16 maja 2019)TripleCOP w Genewie z akcentem na odpady z tworzyw sztucznych (14 maja 2019)Lublin: Trwa nabór wniosków w programie usuwania azbestu (13 maja 2019)Polska największym szrotem Europy (26 kwietnia 2019)Śląskie: Ponad 50 postępowań karnych ws. nielegalnego postępowania z odpadami (16 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony