Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Biurze Komunikacji Społecznej Ministerstwo Energii
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

Azja na czele inwestycji w OZE

a+a-    Powrót       27 czerwca 2017       Energia   

Do 2040 roku nakłady inwestycyjne na odnawialne źródła energii mają sięgać prawie trzech czwartych globalnych nakładów na energetykę. Mimo rozwoju OZE, światowe zapotrzebowanie na energię z węgla nadal nie słabnie.

Opracowany przez Bloomberg News Energy Finance (BNEF) raport pt. „New Energy Outlook 2017” zawiera długoterminową analizę globalnych rynków energii. Dokument koncentruje się na branżach energetycznych łącząc ekspertyzy z kilkudziesięciu krajów i wskazuje kształt sektora do 2040 roku. Autorzy raportu podkreślają, że ich zadaniem nie jest prezentacja dokumentu o charakterze politycznym, lecz podkreślenie zmieniających się fundamentów w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz energetyki konwencjonalnej i tego, jakie szanse i zagrożenia mogą wyniknąć dla tych rynków w przyszłości.

Trzy czwarte inwestycji to OZE

Według twórców raportu rosnący popyt na energię jest nieunikniony – prognozują jego 58-procentowy wzrost między 2020 a 2040 rokiem. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem, inwestycje w nowe źródła energii wyniosą 10,2 biliona dolarów, z czego 72 proc. ma zasilić rynek energetyki odnawialnej (2,8 bln ma zostać przeznaczone na energetykę słoneczną, natomiast 3,3 bln na wiatrową). Tak duże inwestycje przełożą się na wzrost globalnego udziału energii ze źródeł odnawialnych. Ilość zmagazynowanej energii pochodzącej z OZE ma, do 2040 roku, wynieść 48 proc., natomiast udział OZE w produkcji energii elektrycznej ma wynieść 34 proc. (dziś jest to odpowiednio 12 i 5 proc.).

Energetyka odnawialna zostanie także zasilona przez inwestycje konsumenckie. Do 2040 roku udział energii słonecznej pochodzącej z paneli zainstalowanych na dachach wyniesie 24 proc. w Australii, 20 proc. w Brazylii, 15 proc. w Niemczech i 5 proc. w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Twórcy raportu przewidują, że zainteresowanie konsumentów pojazdami elektrycznymi będzie stale rosnąć, co może się przełożyć na obniżenie kosztów akumulatorów litowo-jonowych o 73 proc. do 2030 roku.

Węgiel nie słabnie

Rosnący wpływ energii odnawialnej spowoduje zmniejszenie ilości pracujących elektrowni węglowych w niektórych krajach. Mimo to, udział węgla jako źródła energii będzie rósł do 2026 roku. Wzrost zapotrzebowania będzie szczególnie widoczny w krajach azjatyckich. Do tego czasu zużycie węgla w Chinach wzrośnie o 20 proc. w stosunku do stanu obecnego.Według przedstawionej w raporcie prognozy chiński rynek pozostanie największym globalnym konsumentem węgla w perspektywie do 2040 roku, a jego udział w energetyce wyniesie około 30 proc.

Rosnący wpływ energetyki węglowej zostanie także odnotowany w Japonii i Korei Południowej, które mają się przestawić z gazu na węgiel. W najbliższych latach udział mocy węglowych ma osiągnie ponad 30 tys. MW. W ciągu najbliższych 10 lat, udział gazu ma zmaleć o 50 proc.

Azja dominuje

Z analiz wynika, że główne inwestycje w nowe źródła energii będą mieć miejsce w Chinach i Indiach, które do 2040 roku mają zamiar przeznaczyć na ten cel 4 bln dolarów. Chińskie inwestycje mają stanowić 28 proc., natomiast indyjskie 15 proc. globalnych środków przeznaczonych na budowanie energetyki przyszłości. Dodatkowo prawie dwie trzecie środków ma być przeznaczone na energetykę odnawialną, a 18 proc. na energetykę jądrową. Z opracowania wynika, że w samych Chinach moc źródeł odnawialnych wzrośnie ośmiokrotnie.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

EUSEW 2018 - liderzy czystej energii poszukiwani (21 lutego 2018)Tchórzewski: projekt nowelizacji ustawy o OZE zaakceptowany przez Komitet Stały (19 lutego 2018)Jeszcze w lutym kontrola polskiego systemu wsparcia OZE (16 lutego 2018)Budowa odwiertu geotermalnego w Pyrzycach zakończona (13 lutego 2018)Prawie 70 proc. farm wiatrowych notuje straty (08 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony