Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Kopalin Stałych Ministerstwo Środowiska

Baltic Pipe po raz trzeci z dofinansowaniem ze środków UE

a+a-    Powrót       08 sierpnia 2018       Energia   

“Naszym celem pozostaje uzyskanie wszystkich pozwoleń administracyjnych, aby w 2020 r. było możliwe rozpoczęcie prac budowlanych tego priorytetowego dla Polski projektu.” wiceminister energii Tomasz Dąbrowski
Promotorzy projektu połączenia gazowego Polska-Dania otrzymają 18,3 mln euro wsparcia na prace projektowe dotyczące lądowych odcinków tej strategicznej inwestycji. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility(1)). Decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu, który posłuży rozwojowi rynku oraz zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej, zaakceptowały 16 lipca 2018 r. państwa członkowskie UE.

W ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską ogólnoeuropejskiego konkursu, dofinansowanie zostało przyznane projektom z zakresu infrastruktury gazowej i elektroenergetycznej z kilku państw. Projekt połączenia gazowego Baltic Pipe otrzyma wsparcie finansowe na realizację zadań projektowych związanych z lądowymi odcinkami infrastruktury w Polsce i Danii. Za realizację odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wraz z partnerem z Danii, spółką Energinet.dk.

Dzięki wcześniejszym konkursom, w 2015 r. projekt otrzymał wsparcie w wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności, a w 2017 r. ponad 33 mln euro na realizację prac projektowych dla odcinka morskiego.

Źródło: ME

Przypisy

1/ Connecting Europe Facility (CEF) to specjalny instrument finansowy Unii Europejskiej, z pomocą którego ma być realizowana budowa kluczowej infrastruktury liniowej w transporcie, energetyce i telekomunikacji. Łączny budżet CEF na energetykę na lata 2014-2020 wynosi 5,35 mld euro, a wsparcie finansowe możliwe jest do uzyskania wyłącznie na działania wspierające realizację Projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (PCI - Projects of Common Interest).

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Unijna polityka energetyczna (prawie) nie narusza międzynarodowych zasad handlu (13 sierpnia 2018)Będzie zerowa akcyza na CNG i LNG (09 sierpnia 2018)Olsztyn: 210 mln zł na budowę ciepłowni gazowej i gazociągu (08 sierpnia 2018)PGE przygotowuje się do aukcji rynku mocy (30 lipca 2018)Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o elektromobilności, ale nie wiecie, gdzie to znaleźć (23 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony