Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
YC600: jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 2 modułów PV o łącznej mocy 600W APsystems
QS1: Jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 4 modułów PV o łącznej mocy 1200W APsystems

Rośnie zaangażowanie banków w finansowanie projektów fotowoltaicznych

a+a-    Powrót       08 czerwca 2020       Energia   

Santander Bank Polska i mBank podpisały umowę o wartości 350 mln zł na sfinansowanie projektu budowy 128 elektrowni słonecznych opracowanego przez R.POWER łącznej mocy 121 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE.

Transakcja stanowi największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce, a każdy z banków ma 50 proc. udziału w transakcji. Wszystkie elektrownie wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Termin zakończenia budowy elektrowni przewidywany jest w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Czytaj: Program do symulacji i analizy rozwiązań prosumenckich systemów PV – po co i dla kogo?

Efekty systemu aukcyjnego

Od 5 lat w Polsce obowiązuje system wsparcia projektów OZE, tzw. system aukcyjny. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016 ‒ 2019 udzielono wsparcia dla ponad 2000 instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia przeprowadzonych aukcji sprzedano w sumie prawie 154 TWh energii.

Na koniec 2019 roku zainstalowana moc z energii słonecznej wyniosła w Polsce 1,3 GW, a na koniec kwietnia tego roku krajowy potencjał PV przekroczył już 1,8 GW. Zaledwie w ciągu roku wzrost wyniósł 181,42 proc. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu zakłada wzrost mocy w instalacjach PV do ok. 16 GW w 2040 roku. Polska jako członek UE, jest zobowiązana do zwiększania udziału OZE w miksie energetycznym i choć rynek fotowoltaiki jest u nas wciąż relatywnie nieduży, jego udział sukcesywnie wzrasta.

Źródło: WALK PR Sp. z o.o.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)Budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej pod Bogatynią bez przestojów (21 kwietnia 2020)Czas, start! Dziś ruszył nowy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”, do rozdysponowania ponad 800 mln zł (13 stycznia 2020)Przy Elektrowni Bełchatów powstanie farma fotowoltaiczna o powierzchni 100 ha (21 listopada 2019)Na składowisku odpadów powstanie farma fotowoltaiczna (21 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony