Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych firmy Alior Bank
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska

Ogólnopolska baza danych urządzeń grzewczych z dofinansowaniem

a+a-    Powrót       05 sierpnia 2019       Energia   

Przekazana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacja w wysokości prawie 1,2 mln zł pozwoli Instytutowi Ochrony Środowiska – Państwowemu Instytutowi Badawczemu sporządzić bazę informacji na temat urządzeń grzewczych, na które będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Uporządkowane i na bieżąco aktualizowane dane będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w całym kraju.

Dofinansowanie NFOŚiGW jest realizowane poprzez program priorytetowy NFOŚiGW Wsparcie Ministra Środowiska w zakresie realizacji polityki ochrony środowiska - ekspertyzy, opracowania, realizacja zobowiązań międzynarodowych. Umowę na realizację pracy podpisali w dniu 31 lipca 2019 roku dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego dr inż. Krystian Szczepański oraz wiceprezes Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu NFOŚiGW Marek Ryszka. Przekazana kwota dotacji pokryje całkowicie koszt wykonywanego przedsięwzięcia.

Beneficjent stworzy bazę danych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, na zakup i montaż których będzie można uzyskać wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze. Zbiór tych informacji będzie powszechnie dostępny na terenie wszystkich województw. W rezultacie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy uczestniczące w Programie, nie będą musiały tworzyć oddzielnych zestawień. Przyczyni się to do ułatwienia składania, a następnie rozpatrywania przedkładanych wniosków. Dostępność bazy urządzeń pomoże także w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych przez wnioskodawców i pozwoli im na szybkie porównanie parametrów energetyczno-emisyjnych urządzeń planowanych do zakupu. Realizacja zadania, w tym sukcesywna aktualizacja bazy, potrwa do końca 2021 r.

- Dzisiejsza umowa pozwoli beneficjentom z programu Czyste Powietrze na łatwiejszy dostęp do sprawdzonych urządzeń grzewczych, zaopatrzonych w certyfikaty, spełniających normy ekologiczne. Będą oni mogli swobodnie i bez czasochłonnych poszukiwań wybrać odpowiednią aparaturę grzewczą, a to z pewnością pomoże też przyspieszyć kompletowanie danych wymaganych przy przystępowaniu do programu - podkreślił w swojej wypowiedzi dyrektor Krystian Szczepański.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Krakowie 97 proc. budynków ogrzewanych ekologicznie (13 stycznia 2020)We Wrocławiu rusza nabór wniosków na wymianę źródeł ciepła w ramach programu "Kawka Plus" (13 stycznia 2020)Likwidacja „kopciuchów” stoi w miejscu (30 grudnia 2019)Badanie: ok. 57 proc. Polaków biernych wobec emisji zanieczyszczeń (20 grudnia 2019)Poznań: 18 mln zł na wymianę starych pieców (12 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony