Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Taryf PGW Wody Polskie
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid BAMARTECH

MGMiŻŚ: będzie nowela ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

a+a-    Powrót       06 marca 2019       Woda   

Będzie nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę – zapowiedziała wiceminister gospodarki morskiej Anna Moskwa. Obecnie trwa analiza przepisów, które sprawiają najwięcej problemów.

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje nowelizację ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2018 r. poz. 1152, ze zm.) – poinformowała wiceszefowa resortu Anna Moskwa w odpowiedzi na poselską interpelację.

Wiceminister zaznaczyła, że ustawa funkcjonuje w systemie prawnym od blisko 20 lat i „wymaga przeprowadzenia zmian ze względu na konieczność dostosowania do zmieniających się stosunków społeczno – ekonomicznych, a także dokonującego się postępu technicznego i naukowego”.

W ubiegłym roku powołano specjalny zespół

Moskwa zaznaczyła, że obecnie prowadzone są w resorcie prace analityczne mające na celu zidentyfikowanie elementów systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, które sprawiają problemy w funkcjonowaniu.Wiceszefowa MGMiŻŚ dodała, że już we wrześniu 2018 r. został powołany Zespół doradczy do spraw zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, który zajmuje się kompleksową analizą zagadnień związanych z tym obszarem. - Powołanie Zespołu rozpoczęło prace analityczne związane ze zmianą ustawy zzwoś, w ramach których przeprowadzony zostanie kompleksowy przegląd zagadnień zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków – podkreśliła Moskwa.

Dodatkowo do gmin trafiła ankieta

Dodała, że resort zwrócił się też z obszerną ankietą do wszystkich gmin w celu zebrania informacji na temat zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, aby umożliwić przekazanie sygnałów na temat koniecznych zmian w ustawie o zzwoś.

Moskwa zwróciła także uwagę, że niebawem może zostać zakończony proces zmiany dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Dodała, że przygotowanie nowego aktu prawnego, obejmującego tak szeroki zakres tematyczny, wymagało będzie przeprowadzenia czasochłonnych prac legislacyjnych i poprzedzających je prac analitycznych związanych z przygotowaniem oceny skutków tej nowej regulacji m.in. na: sektor finansów publicznych, przedsiębiorców, obywateli czy środowisko naturalne. - Wymaga to odpowiedniego czasu i dużej ilości informacji – dodała wiceminister.

Źródło: Serwis samorządowy PAP

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Cel dla spółek wod-kan? Eliminowanie marnotrawienia wody (06 kwietnia 2020)WHO: Obecnie nie ma dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej w wodociągach (13 marca 2020)Psary: NFOŚiGW dofinansuje modernizację stacji uzdatniania wody (03 marca 2020)Dlaczego Europejczyków zachęca się do picia kranówki? Więcej w inforgrafice (20 lutego 2020)Picie kranówki powszechne w całej Unii Europejskiej? Kolejny krok wdrażania dyrektywy dotyczącej jakości wody (10 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony