Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Oddziale Remontów i Usuwania Awarii MPWiK m.st. Warszawie S.A.
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Bezpłatne przyłącza kanalizacyjne dla mieszkańców Krakowa

a+a-    Powrót       09 lutego 2018       Woda   

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Miasta Krakowa ma nowy program inwestycyjny, który wesprze mieszkańców w doprowadzeniu kanalizacji do ich domów. Jak mówi Robert Żurek, rzecznik MPWiK, obecnie z szamb musi korzystać ok. 12 tys. mieszkańców stolicy Małopolski.

Ogłoszony przez spółkę oraz Prezydenta Miasta Krakowa program "Budowa Infrastruktury Sanitarnej" dotyczy rozwoju sieci wod-kan głównie na peryferiach Krakowa. Zarezerwowano na ten cel 352 mln złotych, które mają zostać zainwestowane w latach 2018-2022. To znaczna część z całej sumy, czyli 580 mln zł, jaką przewiduje na inwestycje w tym czasie aktualizacja Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. W ciągu czterech lat ma powstać 127 km nowej sieci wodociągowej i 137 km kanalizacyjnej.

Od 1 marca 2018 roku(1) każda osoba zainteresowana przyłączeniem do sieci wod-kan na terenie Krakowa musi je wykonać na własny koszt. Takie przyłącze może kosztować, zależnie od warunków i odległości od sieci, od kilku do kilkunastu tys. złotych. Dzięki nowemu programowi, dla mieszkańców pojawiło się światełko w tunelu. Mogą oni zostać odciążeni finansowo przez MPWiK, jeśli chodzi o przyłącza kanalizacyjne. Ci, którzy zdecydują się na przygotowanie instalacji na terenie swojej działki równolegle do inwestycji prowadzonych przez spółkę, mogą liczyć na sfinansowanie przyłącza. Chodzi o doprowadzenie rur do granicy zgłoszonej działki lub do studzienki kanalizacyjnej znajdującej się na jej terenie. - Jest to możliwe ze względu na aspekt efektu ekologicznego. Zanieczyszczenia przenikające z szamb do gruntu i wód powierzchniowych dzięki przyłączom będą zredukowane – tłumaczy rzecznik. Kolejnym czynnikiem jest minimalizacja uciążliwości związanych z gromadzeniem i wywożeniem ścieków. Dbałość o środowisko pozwoli tutaj zadbać o budżet krakowian, mimo niesprzyjających przepisów prawnych.

Zgłoszenia zainteresowanych mieszkańców będą przyjmowane za pośrednictwem Rad i Zarządów Dzielnic lub Kancelarii Rady Miasta Krakowa i Dzielnic Krakowa. W pierwszej kolejności Programem inwestycyjnym „BIS” zostaną objęte przedsięwzięcia zgłoszone do wcześniejszego Programu pn. „Rozwój Sieci Osiedlowych”.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Wprowadzone wówczas zostaną nowe zasady budowy infrastruktury sanitarnej na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zgodnie z uchwalą z dnia 22 czerwca 2017 r. podjętą przez Sąd Najwyższy Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Wydział III w składzie siedmiu sędziów (syg. III SZP 2/16) każda osoba zainteresowana przyłączeniem do sieci zobowiązana jest wykonać przyłącze wodociągowe lub/i kanalizacyjne na własny koszt.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad 151 mln zł na 26 projektów wod-kan w całej Polsce (15 lutego 2019)Hydroprezentacje XXII – współpraca i bezpieczeństwo (11 lutego 2019)Zbójno: Modernizacja systemu napowietrzania w oczyszczalni ścieków (11 lutego 2019)Większe dofinansowanie UE do inwestycji Wodociągów Białostockich (11 lutego 2019)Podejrzany o niewłaściwe postępowanie ze ściekami został zatrzymany (07 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony