Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Stażysta/-ka w zespole Energia i Klimat WWF

Biały Dom zamyka program klimatyczny NASA

a+a-    Powrót       14 maja 2018       Powietrze i klimat   

Biały Dom zdecydował o zamknięciu programu NASA dotyczącego monitorowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery - poinformował rzecznik prasowy Agencji Steve Cole, potwierdzając informacje magazynu "Science".

Program badawczy NASA o nazwie Carbon Monitoring System (CMS) zajmował się poszukiwaniem i monitorowaniem źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co powoduje globalne ocieplenie klimatu. Kosztował 10 milionów dolarów rocznie.

Rzecznik NASA przypomina o decyzji prezydenta ws. porozumienia klimatycznego

Rzecznik prasowy NASA wyjaśnił, że prezydent USA zaproponował w zeszłym roku wycofanie programu CMS i czterech innych misji naukowych NASA, jednak ostatecznie Kongres postanowił zachować finansowanie czterech misji, natomiast na CMS nie przeznaczono funduszy. Według rzecznika NASA Donald Trump zawsze był sceptycznie nastawiony do tematu zmian klimatycznych. Przypomniał, że prezydent USA wycofał się z porozumienia klimatycznego, a z powodu braku środków odwołano wystrzelenie na orbitę Ziemi nowego satelity NASA - Orbiting Carbon Observatory-3.

Steve Cole wyjaśnił, że likwidacja tego programu badawczego nie ogranicza zdolności NASA do monitorowania wpływu dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne. Powiedział, że nowy instrument do monitorowania dwutlenku węgla, nazwany GEDI, ma zostać uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze w tym roku. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

O kluczowej roli lasów na Komitecie FAO (18 lipca 2018)Dodatkowe 92 mln zł na COP24 (17 lipca 2018)Ostrołęka C – inwestycja pełna sprzeczności (16 lipca 2018)Must have przed szczytem w Katowicach (16 lipca 2018)Papież: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym (06 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony