Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy analityk / Analityk ds. energii i klimatu WiseEuropa

Biały Dom zamyka program klimatyczny NASA

a+a-    Powrót       14 maja 2018       Powietrze i klimat   

Biały Dom zdecydował o zamknięciu programu NASA dotyczącego monitorowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery - poinformował rzecznik prasowy Agencji Steve Cole, potwierdzając informacje magazynu "Science".

Program badawczy NASA o nazwie Carbon Monitoring System (CMS) zajmował się poszukiwaniem i monitorowaniem źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co powoduje globalne ocieplenie klimatu. Kosztował 10 milionów dolarów rocznie.

Rzecznik NASA przypomina o decyzji prezydenta ws. porozumienia klimatycznego

Rzecznik prasowy NASA wyjaśnił, że prezydent USA zaproponował w zeszłym roku wycofanie programu CMS i czterech innych misji naukowych NASA, jednak ostatecznie Kongres postanowił zachować finansowanie czterech misji, natomiast na CMS nie przeznaczono funduszy. Według rzecznika NASA Donald Trump zawsze był sceptycznie nastawiony do tematu zmian klimatycznych. Przypomniał, że prezydent USA wycofał się z porozumienia klimatycznego, a z powodu braku środków odwołano wystrzelenie na orbitę Ziemi nowego satelity NASA - Orbiting Carbon Observatory-3.

Steve Cole wyjaśnił, że likwidacja tego programu badawczego nie ogranicza zdolności NASA do monitorowania wpływu dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne. Powiedział, że nowy instrument do monitorowania dwutlenku węgla, nazwany GEDI, ma zostać uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze w tym roku. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na szczycie G7 o pracach nad COP24 (24 września 2018)COP24: Można już zgłaszać zapotrzebowanie na biura (20 września 2018)Innowacyjne Eco-Miasto 2018: Od energooszczędnych budynków po finansowanie miejskich inwestycji (17 września 2018)Ceny za emisję CO2 spadły, ale nie na długo (17 września 2018)ONZ: będzie dodatkowy przegląd działań na rzecz klimatu (14 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony