Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Białystok: 134 mln zł na 13 inwestycji wod-kan

a+a-    Powrót       30 marca 2018       Woda   

134,3 mln zł netto będzie kosztować 13 różnych inwestycji, które zrealizuje do 2021 r. spółka komunalna gminy Białystok Wodociągi Białostockie, by poprawić gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji białostockiej - poinformowała PAP w czwartek spółka.

Ponad 85,6 mln zł z tej kwoty pochodzi z UE z Funduszu Spójności (w ramach umowy Wodociągów Białostockich sp. z o.o. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), reszta to wkład własny Wodociągów w ramach projektu "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasilków – I etap".

19 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

Inwestycje - do 2021 r. - zaplanowano w oczyszczalni ścieków, w trzech stacjach uzdatniania wody oraz w kilkunastu różnych rejonach w Białymstoku, gdzie będzie budowana i przebudowywana sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Dzięki wszystkim inwestycjom ścieki mają być jeszcze skuteczniej oczyszczane, a do nowej infrastruktury będą się mogli podłączać kolejni odbiorcy - podkreśla w przekazanej PAP informacji Piotr Sokołowski, prezes Wodociągów Białostockich. Zmodernizowanych i wybudowanych ma być łącznie ponad 19 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Do połowy maja ma się zakończyć rozbudowa i przebudowa prowadzona w tzw. biologicznej części białostockiej oczyszczalni ścieków. Powstają tam dwa dodatkowe tzw. bloki biologiczne o kubaturze ok. 14 tys. metrów sześciennych, gdzie ścieki (ok. 80 tys. metrów sześciennych na dobę) będą napowietrzane. Ma to wydłużyć czas biologicznego oczyszczania nieczystości, przez co - powinna się "utrzymać jakość ścieków oczyszczonych na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego". Będą też zainstalowane urządzenia, by "wyraźnie ograniczyć" oddziaływanie nieprzyjemnych zapachów na tereny sąsiadujące z oczyszczalnią, by mieszkańcy jak najmniej je odczuwali.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Na stacji uzdatniania wody w Wasilkowie będą modernizowane tzw. stawy infiltracyjne, które służą do gromadzenia wody powierzchniowej na potrzeby ujęcia wody dla miast Białystok i Wasilków. W sąsiadującej z nią stacji na Pietraszach, dodatkowe urządzenie zwane pulsatorem zwiększy wydajność uzdatniania wody. Z kolei w stacji uzdatniania wody Jurowce np. będą montowane panele fotowoltaiczne na potrzeby własne tego obiektu.

Dzięki inwestycjom obejmującym system wodno-kanalizacyjny w mieście, ma on być bardziej szczelny i mniej narażony na awarie. Wśród ogólnych celów projektu wymienia się też ograniczanie potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Wodociągi Białostockie kupią też w ramach projektu dwa pojazdy do monitorowania i czyszczenia sieci kanalizacji sanitarnej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad 151 mln zł na 26 projektów wod-kan w całej Polsce (15 lutego 2019)Nakłady inwestycyjne w 2017 r. w dziale poboru, uzdatniania i dostarczania wody wyniosły 1 627 mln zł (13 lutego 2019)MF zapewnia: kranówka nadal z 8-procentowym VATem (12 lutego 2019)Hydroprezentacje XXII – współpraca i bezpieczeństwo (11 lutego 2019)Większe dofinansowanie UE do inwestycji Wodociągów Białostockich (11 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony