Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Serwisu (Serwisant) AGREX-ECO Sp. z o.o.

Biogazownia przy ZOO? To możliwe

a+a-    Powrót       11 kwietnia 2019       Energia   

Znaczące ilości obornika powstającego w ZOO mogą stanowić świetny wsad dla biogazowni. Kilka lat temu do takiej inwestycji przymierzał się Wrocław, jednak plany zarzucono. Prezentujemy udany przykład z francuskiego Thoiry. Reportaż wideo.

Kliknij na obraz, by rozpocząć oglądanie filmu

Przy ZOO we francuskim Thoiry, we wrześniu 2018 roku, powstała biogazownia bazująca na suchej fermentacji. Jest to odpowiedź na bolączki związane zarówno z zagospodarowaniem odpadów, jak i zapotrzebowaniem na energię. Zwierzęta każdego dnia produkują blisko 2 tony obornika, a ogrzewanych jest 85 budynków, duża część przeznaczona dla zwierząt z krajów tropikalnych. – Moją ambicją było znalezienie najlepszego rozwiązania dla tych dwóch kwestii – mówi Colomba de La Panouse, dyrektor zarządzająca parkiem zoologicznym w Thoiry.

Wrocław rezygnuje z planów

Podobne ambicje widoczne były kilka lat temu we Wrocławiu. Powstała nawet publikacja(1) badająca „Potencjał produkcji biogazu z odpadów we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym”. Tamtejszy ogród zoologiczny rozważał stworzenie mikrobiogazowni zasilanej odpadami wytwarzanymi na terenie ZOO. W publikacji wskazano, że dodatkową korzyścią byłaby „silna edukacyjna misja dotycząca zagospodarowania biomasy, odpadów, wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, zrównoważonego rozwoju, która skierowana jest do szerokich grup społecznych, osób w różnym wieku”. Pomysł pozostał jednak w sferze planów. - Temat biogazowni został porzucony. Po pierwszych, optymistycznych analizach okazało się, że zoo produkuje za mało „paliwa”, aby biogazownia była efektywna. Musielibyśmy sprowadzać obornik z zewnątrz i to w ogromnych, „tirowych” ilościach – komentuje Joanna Kij, starszy specjalista ds. marketingu we wrocławskim ZOO. We wnioskach publikacji czytamy: „Ze względu na stosunkowo niski potencjał produkcji biogazu, ewentualna mikrobiogazownia spełniać będzie rolę instalacji do przetwarzania, odzysku odpadów oraz rolę edukacyjną. Nie należy się spodziewać znaczącego pokrycia zapotrzebowania ogrodu zoologicznego z tego źródła energii.”

Za mało obornika? Remedium lokalni dostawcy odpadów

Także w Thoiry ilość obornika oraz wykorzystanych odpadów zielonych z ZOO byłaby niewystarczająca. Uzupełnienie wsadu pochodzi z okolicznych terenów. - Pracujemy z tutejszymi rolnikami, ze sklepami, które oddają nam niesprzedane owoce i warzywa, ze stadninami koni. Stosujemy logikę lokalnych, krótkich łańcuchów dostaw – mówi dyrektor zarządzająca parkiem zoologicznym w Thoiry Colomba de La Panouse. Odpady zielone, obornik, owoce i warzywa czy oleje roślinne ze smażenia dostarczane są ze źródeł w obszarze 15 km kw(2). Poferment jest z kolei wykorzystywany jako nawóz w historycznych ogrodach parku ZOO oraz zastąpi nawozy przemysłowe u wybranych partnerów-rolników.

Takie rozwiązanie może być trudne do wdrożenia w ogrodach zlokalizowanych w centrum miasta, na co wskazuje odpowiedź z wrocławskiego ZOO. Jednak już te na obrzeżach lub terenach wiejskich mogłyby z powodzeniem zrealizować podobną inwestycję. - Na chwilę obecną nie znam ani jednego ogrodu zoologicznego, który posiada biogazownię, a szkoda, gdyż nawet taka ilość substratu, jaką posiada ogród, mogłaby zapewnić energię elektryczną na własne potrzeby, czy też ciepło do równoczesnego wykorzystania – komentuje dla Teraz Środowisko Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

We francuskim przykładzie biogazownia nie tylko zaspokaja potrzeby ogrodu - nadmiar biogazu wprowadzony jest do sieci dystrybucyjnej. Więcej w reportażu wideo.

Reportaż zrealizowany przez Rémi Pin, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz i Jean Prisset

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska Actu-EnvironnementMateriał został przygotowany we współpracy z francuską redakcją Actu-Environnement.com

Przypisy

1/ W publikacji przedstawiono m.in. aspekt wysokiego zapotrzebowania na energię w ogrodach zoologicznych
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/6752-potencjal-produkcji-biogazu-z-odpadow-we-wroclawskim-ZOO.pdf
2/ Informacje zaczerpnięte z artykułu (jęz. francuski):
https://www.zoonaute.net/2018/09/21/methanisationthoiry/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Oczyszczalnia ścieków w Jarocinie wyposażona zostanie w instalację do odzysku cennych pierwiastków (26 czerwca 2019)Sposoby na zwiększenie wykorzystania biogazu w oczyszczalniach ścieków (27 maja 2019)Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)Jaka przyszłość czeka biogazownie w Polsce? (10 maja 2019)Wod-kan stawia na biogaz i odzysk cennych pierwiastków (24 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony