Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierowca kat. C Eneris Surowce S.A.
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar

Bioodpady na ruszt

a+a-    Powrót       29 sierpnia 2019       Odpady       Artykuł promocyjny   

Uciążliwość frakcji bioodpadów można zmniejszyć przez właściwe ich przechowywanie. Pomocne mogą być dedykowane pojemniki, wokół których krąży kilka mitów. Nowe rozwiązania pozwalają rozwiać obawy użytkowników.

Podstawowym sposobem realizacji rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczącego selektywnej zbiórki(1) jest w odniesieniu do bioodpadów zbieranie tej frakcji do pojemników koloru brązowego z oznaczeniem BIO. Dodatkowo firmy wywożące odpady lub samorządy zaopatrują pojemniki w naklejki ze szczegółowymi wskazówkami, jakie odpady mogą być gromadzone w takich pojemnikach. Frakcja ta jednak zasługuje na osobne podejście, ze względu na sposób przetwarzania i uciążliwość zapachową.

W ostatnim czasie można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania pojemnikami wyposażonymi w wentylację oraz ruszt odciekowy, jako że tak gromadzone bioodpady są najlepiej przygotowane do ich przetworzenia. Coraz więcej miast i gmin decyduje się na zastąpienie plastikowych worków systemem pojemników BIO. Otwory wentylacyjne pozwalają zmniejszyć intensywność nieprzyjemnego zapachu generowanego przez wsad gromadzony w pojemniku, a ruszt odciekowy oddziela stałą frakcję odpadów od ich składnika ciekłego.

Stosowanie w pełni wyposażonych pojemników BIO może wydawać się ekstrawagancją. Często firmy uznają, że należy ograniczyć się wyłącznie do wskazanego we wspomnianym rozporządzeniu koloru wraz z opisem frakcji. Na niekorzyść wentylacji mają świadczyć przypadki wypływania cieczy z pojemnika. - Jest to problem związany z niewłaściwym użytkowaniem produktu, gdyż ilość odcieków z typowych odpadów BIO nie powinna przekroczyć pojemności przestrzeni przeznaczonej na ich gromadzenie. Rozwiązaniem powinna tu być jasna instrukcja określająca przeznaczenie pojemnika na jego frontowej ściance – mówi Bartłomiej Bereski, regionalny menedżer firmy Contenur. Nieprzekonani mogą zrezygnować z dolnych skupisk otworów i ograniczyć się tylko do górnej wentylacji. Argumentem przeciwko rusztom odciekowym jest ryzyko ich wpadania do śmieciarek podczas opróżniania. Tu kluczowy jest sposób ich mocowania do pojemnika. Jeśli są to kliny z tworzywa ciasno wbite od zewnątrz lub konstrukcja stalowa zabezpieczona nakrętkami, prawdopodobieństwo tego, że ruszt odpadnie, jest bliskie zeru.

Jakie są potrzeby klientów?

Z informacji uzyskanych od Bartłomieja Bereskiego, który koordynował projekty wyposażania polskich miast w tego typu pojemniki, wynika, że firmy wywożące odpady oraz ich klienci (mieszkańcy) stawiają takim produktom następujące wymagania:

  • czołowa ściana pojemnika powinna umożliwiać umieszczenie etykiety instrukcyjnej;
  • w grzebieniu pojemnika powinno znajdować się gniazdo pozwalające na umieszczenie chipa potrzebnego do identyfikacji;
  • wszystkie elementy metalowe pojemników muszą być odporne na korozję;
  • minimalny okres gwarancji powinien wynosić 24 miesiące.

Więcej niż połowa klientów na etapie wyboru rozwiązania służącego zbieraniu bioodpadów rozważa wybór w pełni wyposażonego pojemnika i coraz więcej z nich decyduje się na taką opcję. Ci, którzy się zdecydują, oceniają rozwiązanie pozytywnie.

Użytkownicy pojemników BIO marki CONTENUR najbardziej cenią ich wysoką jakość wykonania, ergonomię korzystania z nich oraz innowacyjne wykonanie pokrywy, umożliwiające ciche domykanie przy jednoczesnym zapewnieniu dodatkowej wentylacji i przeciwdziałaniu przymarzaniu klapy do korpusu. Bereski podkreśla, że wspomniane rozwiązanie jest elementem standardowym pojemników tej marki.

To nie jest zwykły kontener…

Jak dowiedzieliśmy się od Gabriela Grabowskiego, dyrektora handlowego Contenur, polski zakład produkcyjny tego koncernu od dłuższego czasu rozwijał technologię produkcji pojemników BIO. Pierwszym etapem było wprowadzenie do oferty nowych dwukołowych pojemników serii H służących selektywnej zbiórce odpadów, które podczas targów Pol-Eco System 2017 zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Następnie rozwiązano kwestię uchylnych rusztów odciekowych montowanych tak, aby nie urywały się podczas opróżniania pojemników, a dalej otworów wentylacyjnych zapewniających dostęp powietrza do głównej kubatury pojemnika oraz do strefy pomiędzy rusztem i miejscem gromadzenia odcieków. Firma oferuje w pełni wyposażone pojemniki BIO (wentylacja, ruszt odciekowy, opis frakcji w technologii termodruku) o pojemnościach 120 i 240 litrów. Dodatkowo na pojemnikach mogą zostać termicznie wytłoczone numery seryjne, które ułatwiają zarządzanie systemem zbiórki odpadów, a nierzadko są też wymagane przez firmy leasingowe finansujące inwestycję w taki system.

ContenurArtykuł powstał we współpracy z firmą Contenur.

Przypisy

1/ Mowa o Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów:
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/rozporzadzenie-z-dnia-29-12-2016-dz.u.-2017-poz.-19-1565.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Oznakowanie opakowań pod kątem późniejszej segregacji odpadów? Ministerstwo Klimatu na tak (10 sierpnia 2020)Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do produkcji biogazu i biometanu. Co nie gra? (17 lipca 2020)Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Posypią się mandaty za deklaracje o wysokości opłaty za odpady (26 czerwca 2020)W oczekiwaniu na ROP (02 czerwca 2020)Zamiast wielkich MBP, małe wyspecjalizowane zakłady przetwarzania odpadów (12 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony