Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Energetyki PGW Wody Polskie
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Brak porozumienia ministrów w sprawie unijnej strategii energetycznej do 2050 r.

a+a-    Powrót       06 marca 2019       Energia   

Założenia długoterminowej strategii Komisji Europejskiej „Czysta planeta dla wszystkich” stanowiły jeden z tematów posiedzeń unijnych ministrów energii oraz środowiska. Podczas obu spotkań duży nacisk położono na kwestie sprawiedliwej transformacji.

Przedstawiona pod koniec listopada 2018 r. przez Komisję Europejską długoterminowa strategia klimatyczna do 2050 r. była jednym z tematów poruszanych podczas ostatnich posiedzeń Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) oraz Rady ds. Środowiska (ENVI). Podczas obu spotkań unijni ministrowie debatowali na temat wizji transformacji sektora energetycznego.

Dyskusja podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów energii w Brukseli miała na celu wypracowanie jednolitego stanowiska w sprawie strategii UE do 2050 r. - Przeprowadziliśmy bardzo konstruktywną debatę na temat kwestii związanych z długoterminową strategią neutralnej dla klimatu gospodarki. W ostatnich latach osiągnęliśmy już bardzo wiele, aby przemiana ta stała się rzeczywistością (…). Dzisiaj zastanawialiśmy się, jak wykorzystać ten postęp i pójść dalej w przyszłości – podsumował spotkanie Anton Anton, minister energii Rumunii i przewodniczący Rady.

W spotkaniu uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz podsekretarz stanu w resorcie energii Tomasz Dąbrowski. Jak mówił minister Tchórzewski chwilę po zakończeniu posiedzenia, szczególnie podkreślona została kwestia sprawiedliwej transformacji (ang. just transition) uwzględniająca indywidualne uwarunkowania poszczególnych państw. W jego ocenie założenia strategii spowodują, że wynikające z transformacji energetycznej obciążenia rozłożą się w poszczególnych regionach Europy w sposób nierównomierny. – Tego typu sytuacja szczególnie jest ważna w Polsce – mówił, zwracając uwagę na problem transformacji energetycznej na Śląsku. Podobnego zdania byli przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej czy Bułgarii. Wskazywali oni na konieczność uwzględnienia specyfiki poszczególnych państw członkowskich.

Apel o 100 proc. OZE do 2050 r.

Inny pogląd prezentowali ministrowie takich państw, jak Litwa, Irlandia, Austria czy Luksemburg. Apelowali oni o jak najszybsze przygotowanie scenariusza dotyczącego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w 100 proc. z instalacji OZE w horyzoncie do 2050 r. - Choć cieszymy się, że wizja ta [strategia 2050 – przyp. red.] obejmuje szeroki zakres dostępnych ścieżek, takich jak odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna i gospodarka o obiegu zamkniętym, uważamy, że brakuje jednego kluczowego możliwego scenariusza: 100 proc. energii odnawialnej w 2050 r. – czytamy w przygotowanym przez nich apelu skierowanym do unijnego komisarza ds. działań klimatycznych i energii Miguela Arias Cañete.

Posiedzenie Rady ENVI

W odbywającym się w kolejnym dniu (5 marca br.) posiedzeniu unijnym ministrów środowiska udział wziął z kolei wiceminister Sławomir Mazurek. - Polska jest zwolennikiem ewolucyjnych zmian w europejskim sektorze energetycznym, które będą przeprowadzane w sposób zrównoważony, z poszanowaniem indywidualnych uwarunkowań poszczególnych państw Unii Europejskiej – mówił wiceminister.

Jak wyjaśniał, transformacja ta powinna odbywać się na podstawie przygotowanych analiz dotyczących poszczególnych sektorów i regionów. - Dopiero na ich podstawie powinno nastąpić oszacowanie możliwych do realizacji scenariuszy zmian miksu energetycznego – dodał.

Dalsze losy "Czystej planety"

Debata nad strategią będzie kontynuowana podczas innych posiedzeń, m.in. 9 maja br. na szczycie UE w Sybinie (Rumunia), gdzie prawdopodobnie poruszone zostaną także kwestie związane z kolejną perspektywą budżetową UE na lata 2021-2027.

Ostateczne decyzje mają zostać podjęte przed wrześniowym szczytem Sekretarza Generalnego ONZ.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Statystyki sugerują, że przemysł jądrowy największy rozkwit może mieć już za sobą (03 kwietnia 2020)Marsz hologramów w Warszawie, czyli strajk klimatyczny online (03 kwietnia 2020)Minister Klimatu: Światowy sektor OZE wysoce zależny od importu z Chin, które pierwsze doświadczyły epidemii (30 marca 2020)Jaki jest wpływ banków na klimat i czy mają się czego bać na COP26 w Glasgow? (20 marca 2020)Nie ma sprawiedliwej transformacji energetycznej bez wyznaczenia daty odejścia od węgla (20 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony