Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor WIOŚ w Olsztynie
Specjalista ds. ocen oddziaływania na środowisko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu

Brazylijski rząd udostępni plantatorom chronione obszary puszczy amazońskiej

a+a-    Powrót       21 stycznia 2019       Zrównoważony rozwój   

Zgodnie z zapowiedziami nowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro jego rząd udostępni plantatorom i hodowcom bydła część chronionych dotąd prawem obszarów puszczy amazońskiej. Minister rolnictwa Tereza Cristina Dias przedstawiła jednak ten program w nieco złagodzonej wersji.

Bolsonaro zawdzięcza zwycięstwo w wyborach w znacznej mierze poparciu potężnego lobby politycznego hodowców i wielkich plantatorów soi. W toku kampanii wyborczej twierdził, że nie ma dłużej uzasadnienia utrzymywanie przywilejów rdzennej ludności indiańskiej zamieszkującej rezerwaty na terenie Amazonii.

Dawał także do zrozumienia, że pójdzie w ślady prezydenta USA i prawdopodobnie doprowadzi do wycofania się Brazylii z Porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

Drogę do takiej zmiany polityki wobec Amazonii przetarł prezydentowi Bolsonaro jego poprzednik, mający pod koniec kadencji poparcie zaledwie kilku procent wyborców prawicowo-liberalny prezydent Michel Temer, którego pozycję bardzo osłabiły dochodzenia lub zapowiedzi dochodzeń w sprawach korupcyjnych dotyczące jego najbliższych współpracowników. Dekretem z 2017 roku Temer zmienił status 4,5 miliona hektarów amazońskiego lasu deszczowego (obszar porównywalny ze Szwajcarią) na północy Brazylii, czego domagało się lobby plantatorów i hodowców w parlamencie.

Nowa minister rolnictwa starała się złagodzić wizerunek prezydenta Bolsonaro, jeśli chodzi o politykę w kwestii eksploatacji bogactw naturalnych Amazonii. Na piątkowej konferencji prasowej wypowiedziała się w obronie rdzennej ludności Amazonii. Broniła statusu "małych farmerów" oraz Indian, rdzennych mieszkańców puszczy amazońskiej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przywrócenie drożności na odcinku górnej Wisły. Co obejmie projekt? (23 sierpnia 2019)Walka z ASF trwa. Ardanowski: bez wybicia dzików Polska sobie nie poradzi (22 sierpnia 2019)Plany budowy wieżowców w Trójmieście mogą zagrozić migracji ptaków (22 sierpnia 2019)ONZ chce wzmocnić ochronę praw człowieka do czystego środowiska (19 sierpnia 2019)Przyrodnicy apelują o wstrzymanie polowań na ptaki (19 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony