Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Budżet programu Czyste Powietrze w 2019 r. wyniesie 1,3 mld zł

a+a-    Powrót       19 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Prezes zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze. Porozumienie sygnowane przez prezesów wszystkich 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej opiewa na kwotę 875 mln zł dotacji oraz 185 mln zł pożyczek.

W wydarzeniu uczestniczyli także: prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. Bogusław Białowąs oraz zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Anna Król, nadzorująca w zarządzie NFOŚiGW wdrażanie programu Czyste Powietrze.

Zawarte umowy określają kwoty, które zostaną przekazane wojewódzkim funduszom w 2019 r. w dwóch transzach. Pierwsza z nich będzie przekazana już na początku przyszłego roku. Wysokość tych kwot dla poszczególnych funduszy została określona w oparciu o zgłoszone przez nie zapotrzebowania oraz deklaracje ich własnego udziału.

1,3 mld zł na Czyste Powietrze w 2019 r.

Wielkości udostępnianych funduszom kwot znajdują się w przedziałach od 25 do 100 mln zł (dotacje) oraz od 6 do 21 mln zł (pożyczki). Natomiast deklarowany wkład własny funduszy wojewódzkich wynosi 206 mln zł i waha się w przedziałach od 375 tys. zł do 10,8 mln zł (dotacje) oraz od 0 do 40 mln zł (pożyczki). Planowana na realizację projektu w 2019 r. kwota wynosi zatem prawie 1,3 mld zł.

Pierwsze umowy jeszcze w tym roku

W trakcie spotkania, po podpisaniu umów, uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami z trwającego od 19 września 2018 r. wdrażania programu Czyste Powietrze. Od tego czasu przyjęto już ponad 16 tys. wniosków, a wszystkie fundusze wojewódzkie rozpoczęły wizytacje w terenie. Pierwsze umowy z beneficjentami w większości funduszy zostaną zawarte jeszcze przed końcem 2018 r.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Eksperci: miasta zdecydują o wyniku batalii przeciwko zmianom klimatu (17 czerwca 2019)Miasto Żywiec i Forum Energii do końca roku wspólnie opracują plan działań dla wyeliminowania smogu (17 czerwca 2019)Kiedy rozszerzenie ulg podatkowych na nowo budowane domy? (13 czerwca 2019)Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość – oczywiście ekologiczna (05 czerwca 2019)Bank Światowy rekomenduje włączenie banków i gmin do programu Czyste Powietrze (20 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych