
© metamorworks
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się niecodzienna zapowiedź. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) jeszcze w tym kwartale chce sfinalizować dokument pt. „Realizacja celów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Raport 2023”.
Wspomniana analiza ma pomóc oszacować poziom realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które wynikają z Agendy 2030. Sporządzenie raportu jest inicjatywą dobrowolną, ale nie całkowicie. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Agendy 2030 A/RES/70/1 z 25 września 2015 r., każdy kraj do 2030 roku powinien dokonać przynajmniej dwukrotnego przeglądu swoich postępów na drodze do realizacji Agendy 2030. Te prezentowane są w lipcu każdego roku w formie Dobrowolnych Narodowych Przeglądów (ang. Voulntary National Review) na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla ONZ ds. zrównoważonego rozwoju. Dobrowolny jest natomiast moment zaprezentowania dokumentów.
Polska zrealizowała już pierwszy tego typu przegląd, w 2018 roku(1). Zaprezentowano tam m.in. dane dotyczące jakości powietrza, dostępu do wody pitnej, poziomu lesistości, energochłonności gospodarki czy też poziomów recyklingu. Nowe zestawienie ma pokazać postęp Polski w latach 2018-2022. Z nowości, pojawić się ma finansowanie działań na rzecz celów zrównoważonego rozwoju i pokazanie „synergii oraz kompromisów”, obrazujących powiązania między poszczególnymi celami.
Finalizacja raportu w II kwartale 2023 r.
Drugi raport ma zostać sfinalizowany jeszcze w tym kwartale br. Jak czytamy, do jego opracowania został zaproszony zarówno świat biznesu, organizacje pozarządowe, środowiska młodzieżowe, a także Główny Urząd Statystyczny, za projekt odpowiada Kamila Król, podsekretarz stanu w MRiT.

Redaktor naczelna, sozolog
Przypisy
1/https://www.unic.un.org.pl/files/259/Polska_VNR_20180615.pdf