Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Departamencie Efektywności Energetycznej i Kogeneracji Urząd Regulacji Energetyki
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi firmy Horus Energia

Tylko do jutra można składać oświadczenie ws. cen prądu

a+a-    Powrót       26 lipca 2019       Energia   

Tylko do 27 lipca jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz inni uprawnieni do dalszego korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej mają czas na złożenie swojemu sprzedawcy specjalnego oświadczenia. Obowiązek nie dotyczy jedynie gospodarstw domowych.

Jak przypomina Ministerstwo Energii, zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 roku mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Ponad 2 mln podmiotów uprawnionych do skorzystania z zamrożonych cen

Do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw, oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 roku. Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. Ministerstwo Energii podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu, nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy, którą można znaleźć tutaj.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii Enei i Energi Obrót (31 grudnia 2019)Bardzo niskie ceny wiatru na lądzie (20 grudnia 2019)Cena zamknięcia aukcji głównej rynku mocy na 2024 r. 259,87 zł/kW/rok (11 grudnia 2019)Białystok: Podpisano umowę na wspólne zakupy prądu (15 listopada 2019)W przyszłym roku Ruda Śląska zapłaci o 60 proc. więcej za prąd (21 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony